چنانچه در هریک از مراحل نصب یا کاربری نرم‌افزارها به مشکلی برخورد کرده‌اید یا هر سوال، اشکال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید پاسخ خود را ابتدا در مطالب موجود جستجو و در صورت لزوم به عنوان یک مبحث جدید مطرح کنید، تا کارشناسان پشتیبانی به آن پاسخ دهند.

به منظور ثبت سوال جدید و یا پاسخ به موضوعات موجود، ابتدا می بایست از طریق صفحه مربوطه به سامانه وارد شوید. چنانچه نام کاربری دریافت نکرده اید، به صورت رایگان و از طریق صفحه مربوطه، ابتدا در سامانه ثبت نام نمایید.

قبليقبلي Go to previous topic
بعديبعدي Go to next topic
آخرين ارسال 25 بهمن 1390 03:39 ب.ظ توسط shakeri
حسابداری صنعتی
�25 پاسخ
مرتب:
شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
صفحه 1 از 212 > >>
مولف پيغام ها
کاظمی
کاربر
کاربر

--
11 آبان 1390 03:20 ب.ظ

  حسابداری صنعتی

  منظور از حسابداری صنعتی چیست؟
   حسابداری صنعتی شاخه ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده داشته و با تجزیه و تحلیل گزارشها و بررسی راههای تولید روشهای تقلیل بهای تمام شده تولیدات را بیان می کند.

  حسابداری صنعتی (بهای تمام شده)
   در واقع حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می باشد تا مدیران را در برنامه ریزی، کنترل و نظارت و بررسی نتایج فعالیتها، یاری نماید.
  در حسابداری صنعتی، بهای تمام شده محصول تولیدشده را محاسبه می کنیم و مدیریت خود را بر روی هزینه های مواد، دستمزد و سایر هزینه های (سربار) اعمال می کند. به عنوان مثال فرض کنید می خواهیم محصولاتمان یک کارخانه را افزایش دهیم باید اطلاعات دقیقی از هزینه تولید وجود داشته باشد تا بتوان تصمیم گرفت که اگر ماشین آلات جدید خریداری شوند مقرون به صرفه است و یا ماشین آلات تعویض شوند و یا اینکه ماشین آلات اجاره گرفته شوند و یا بهتر است حقوق پرسنل افزایش داده شود تا فعالیت بیشتری انجام دهند و یا باید مقدار پرسنل را کاهش و یا افزایش داد و بسیاری از انواع تصمیمات مدیریت مشروط بر اینکه اطلاعات حسابداری بهای تمام شده می باشد.
   حال در اینجا می خواهیم حسابداری یک کارخانه و موارد مورد نیاز آن را به اختصار توضیح دهیم.

   کالای ساخته شده چیست؟
   کالایی که با گذراندن مراحل تولید به شکل کامل ساخته شده است و در واقع فرآیند تولید را به شکل کامل طی نموده است را کالای ساخته شده می گویند.

  کالای در جریان ساخت چیست؟
   کالاهایی که در جریان مراحل تولید قرار گرفته اند ولیکن کامل نشده اند و بخشی از فرآیند تولید را طی نموده اند ولی ساخت آنها تمام نشده است را کالای در جریان ساخت گویند.

  منظور از تولید چیست؟
  هرگاه مواد اولیه با عبور از یک فرآیند ساخت تغییر شکل دهد و به یک کالای ساخته شده تبدیل شود اصطلاحاً می گویند تولید صورت پذیرفته است.

  j-esfahani
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  12 آبان 1390 08:20 ق.ظ

  سلام

  تعریف محصول (کالای ساخته شده) کامل چیست ؟

  سوالم را به یک شکل دیگر میپرسم ؛

  در یک شرکت تولیدی، خط تولید ایستگاه های جدایی دارد و هر ایستگاه خروجی و عملیات مجزایی را انجام میدهد.به طور مثال:

  1-ایستگاه شاسی سازی
  2-ایستگاه رنگ کاری
  3-ایستگاه ورقکاری
  4-ایستگاه سوراخ کاری و پانچ
  5-ایستگاه مونتاژ
  .....

  هر ایستگاه کالای ساخته شده ای را ارائه میکنند که واحد QC در هر یک از مراحل تایید ضوابط و کیفیت را انجام میدهد.

     حال نقش انبار و شناسنامه کالا و دریافت از تولید در هر یک از مراحل تولید چیست؟

  اگر نیاز به مثال واقعی باشد در خدمتم.

       خوشحال میشم دوستان نظرات خود را بفرمایند.
                                                                                                                                                                                                              با تشکر

  kayalha
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  15 آبان 1390 08:55 ق.ظ
  سلام

  در یک شرکت ممکن است واحدهای مختلفی وجود داشته باشد که این واحد ها محصولات متفاوتی را تولید می کنند. گاهی این محصولات ، مواد اولیه واحد دیگری می باشد و گاهی همان محصولات کالای نهایی و قابل فروش می باشند. به عبارت دیگر کالای تولید شده یا به مصرف واحدهای دیگر می رسد (در راستای تولید محصول نهایی )و یا اینکه کالای تولید شده به همان شکل به فروش می رسند.

  ممنون
  کاظمی
  کاربر
  کاربر

  --
  15 آبان 1390 09:27 ق.ظ
  به عنوان مثال
  در یک کارخانه تولید ماشین محصول یک بخش می تواند قطعات آن خودرو باشد مثلا برای تهیه گیربکس ماشین قطعات مختلفی استفاده می شود که محصول این بخش گیر بکس ماشین می باشد که هم قابل فروش و هم قابل انتقال به سایر بخشها می باشد ولی محصول کلی آن کارخانه آن خودرو می باشد که به مشتری تحویل داده می شود
  کاظمی
  کاربر
  کاربر

  --
  15 آبان 1390 09:43 ق.ظ
  ادامه مطلب:

  اجزاء و عوامل بهای تمام شده کدام است؟
  عوامل اصلی بهای تمام شده به طور کلی 3 دسته زیر می باشند.
  1- مواد اولیه 2- دستمزد 3- سربار ( سایر هزینه های تولید)

  1-مواد اولیه : مواد مورد نیاز برای تولید هر محصول را گویند که خود به 2 دسته تقسیم می شود.
  1- مواد مستقیم 2- مواد غیرمستقیم
  - مواد مستقیم : موادی که مستقیما در تولید محصولی به کار می رود و از آن جدا کردنی نیست مانند آرد به کار رفته درون کیک یا کلوچه
  - مواد غیر مستقیم : موادی که در تکمیل محصولی به کار می رود و قابل جدا شدن از آن محصول است مانند کیسه ای که کیک را در بر می گیرد

  2- دستمزد : هزینه حقوق که در جهت تولید محصول به پرسنل آن واحد اختصاص می دهند را گویند
  3- سربار(سایر هزینه های تولید) : سایر هزینه ها مانند آب برق بیمه پرسنل و سایر هزینه های آن بخش را گویند

  هزینه یابی در حسابداری صنعتی چیست؟
  1)هزینه ساخت یا هزینه مستقیم : شامل هزینه هایی که در تولید یک محصول بکارمی رود

  2) هزینه غیر مستقیم تولید(سربارساخت): موسسات تولیدی برای تولید محصول متحمل هزینه هایی می شود که ارتباط مستقیم ندارد در عین حال مصرف این قبیل هزینه ها برای ساخت محصول الزامی است

  3) هزینه تجاری : شامل سایر هزینه ها که در موارد بکارمی رود مانند هزینه توزیع و فروش
  سایر هزینه ها به مانند:
  1) هزینه یابی سفارش کار
  2) هزینه یابی مرحله ای

  - هزینه یابی سفارش کار:
  برخی از مؤسسات تولیدی سفارش پذیرند یعنی در واقع تولیدات آنها و هزینه هایی که در آنها صورت می پذیرد با سفارش و یا عقد پیمان ایجاد می شوند. بنابراین برای هزینه یابی در این مؤسسات از روش هزینه یابی سفارش کار استفاده می گردد.
  نمونه بارز این مؤسسات شرکتهای پیمانکاری، کارخانجات کشتی سازی، هواپیما سازی، بیمارستانها، تعمیرگاههای اتومبیل و سایر موارد مشابه می باشد.

  - هزینه یابی مرحله ای :
  بعضی از مؤسسات تولیدی دیگر که تولیدات آنها برای آنکه تکمیل شود مراحل مختلفی را طی می کند و محصولات آنها به صورت انبوه و یکسان تولید می شود از روشهای هزینه یابی مرحله ای استفاده می نمایند.
  کارخانجات نساجی، مواد شیمیایی، صنایع نفت، کفش، و موارد مشابه نمونه های این نوع مؤسسات می باشند.
  j-esfahani
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  15 آبان 1390 11:56 ق.ظ
  سلام

  بسیار ممنون از جناب کیالها و از شما که مطالب مهم و اصلی شرکت های تولیدی را بیان فرمودین.

  درحال حاضر شرکت ما حسابداری صنعتی را اجرا میکند و قیمت تمام شده محصولات و سفارشات را اصل کار خود قرار داده است.به همین دلیل نقش انبار  در مراحل تولید محصولات بسیار پر رنگ است.

  مثالی که جنابعالی فرمودین را بنده باز میکنم :

  سفارش ساخت 4 دستگاه خودرو A (محصول نهایی)

  جهت ساخت 4 دستگاه محصول نهایی میباست چند سفارش ساخت (محصول میانی) هم ایجاد شود که مواد اولیه محصول نهایی ما باشند.

  به فرض مثال 4عدد گیربکس (محصول میانی)

  خود گیربکس، از قطعاتی ساخته شده (که محصول هر ایستگاه میتواند باشد) تشکیل شده : به فرض از یکسری چرخ زنجیر که واحد تراشکاری میبایست سوراخ وسط چرخ زنجیر را از 2 سانت به 3 سانت افزایش دهد.سپس چرخ زنجیر (محصول تراشکاری) را به واحد مونتاژ گیربکس تحویل دهند.

  موضوع طرح شده بنده دقیقا همین جاست واحد تراشکاری میاد در انبار میگوید مونتاژ گیربکس 1 هفته دیگه شروع میشود  "انبار ،این چرخ زنجیر ها را از من تحویل بگیر".
  انبار هم برای دریافت این کالا نیاز به کد جدید و سفارش تامین این محصول  دارد تا بتواند رسید کند.

  سوال بنده اینجا مطرح میشود انبار یا مالی باید این جا یک دلیل منطقی از تعریف محصول را ارائه دهد تا جواب آقای تراشکار را بدهد که محصول ایستگاه شما را دریافت میکنم ، یا  جزو تعریف محصولات انبار  نیست و باید گوشه کارگاه تراشکاری باشد و در حقیقت در تراشکاری انبار شود و به موقع واحد مونتاژ گیربکس از "تراشکاری" طلب مواد اولیه کار خود را بکند.

  شاید بفرمایید واحد برنامه ریزی تولید باید برنامه تولید را طوری بدهد تا انباشت محصولات هر ایستگاه به حداقل برسد(عرض میکنم در بهترین حالت هم باز اتفاق میافتد)

                                                                                              آیا گزارش تولید "هر محصول ایستگاه" نیازی به رسید انبار دارد؟ 

                                                                                                                                                                                                                                                  با تشکر
  kayalha
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  15 آبان 1390 01:35 ب.ظ
  سلام

  موردی را که دیده ام به این گونه عمل می کردند که در هر خط تولیدی انباری به نام "انبار پای کار "و یا "انبارک" وجود داشت و این گونه کالاها در همان جا انبار می شد. در صورت شناخت کالای تولید شده ان کالا را به انبار محصول ارسال می کردند و در صورتی که باید به واحد بعدی ارسال می شد، ان را ارسال می نمودند.

  ممنون
  j-esfahani
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  16 آبان 1390 05:02 ب.ظ

  با عرض سلام خدمت جناب آقای کیالها و همه ی دوستان

  وجود انبار های پای کار و انبارک ها انکار ناپذیرند و میبایست سرپرست هر واحد و ایستگاه در محیط کار خود پیش بینی چنین فضا هایی را داشته باشد و دقیقا انبار داری آن ها را انجام دهد.

  بحثی که بنده مطرح کردم انتظار داشتم دوستان نظرات خود را از دید مالی و تولیدی و کیفیت مواد بیان کنند.

  هدف بنده از طرح این موضوع این بود با گزارش تولید هر ایستگاه وضعیت و روند کار تولید هر لحظه گزارش خواهد شد و ثبت میشود و واحد کنترل کیفیت بر روی هر گزارش تولید مهر تایید و یا رد کیفیت را ثبت خواهد کرد.

  سیستم یکپارچه مالی و انبار نوسا میتواند براساس اطلاعاتی که از واحد های مربوطه داده میشود ، گزارشاتی را به واحدهای سازمان ارائه کند که خط مشی و اهداف شرکت را متحول سازد به این شرط که Data و اطلاعات به موقع و در جای خودش ثبت و گزارش شود.

  واحد های کنترل پروژه و برنامه ریزی تولید که کار آنها بر اساس اطلاعات واقعی و به روز محیط کار میباشد میتوانند با طرحی درست از فرآیند تولید و محصولات ، روند کار را در دست بگیرند و به مجریان کار ، برنامه و طرحهای اجرایی بدهند.

  به فرض مثال واحد برنامه ریزی به تراشکاری برنامه تراشکاری میدهد که چرخ زنجیر های شما در انبار موجود هستند و باید طبق نقشه شماره 45 واحد فنی سوراخ چرخ زنجیر از 2 سانت به 3 سانت افزایش یابد.
  تراشکاری هم طبق برنامه این کار را انجام میدهد.حال اگر گزارش تولید خود را در سیستم انبار اعلام کند،تمام اطلاعات از ساخت یک محصول از ابتدا خرید مواد اولیه  تا انتها  محصول نهایی در دست گزارش گیران سیستم خواهد بود.

  بنده شخصا به یکپارچگی اطلاعات اعتقاد زیادی دارم ، شاید نرم افزارهای دیگری هم به کمک سیستم های مالی و انبار بیایند ولی اساس کنترل و مدیریت موجودی مواد ، میبایست در یک دیتا بیس ( در یک تراز) انجام شود.

  شاید اساتید گرامی بفرمایند سیستم را نباید آنقدر پهن کرد که نشود جمعش کرد.ولی بنده عرض میکنم در سیستم ها ، ما گزارش گیران قوی خیلی کم داریم به همین دلیل زحمت جمع کردن و بستن اطلاعات را به خودمان نمیدهیم.

  امیدوارم زمانی برسد که هدف اصلی از ثبت اطلاعات ، مانده درست اطلاعات فقط نباشد بلکه هدف اصلی استفاده از اطلاعات جهت خط مشی دادن و مدیریت کل سیستم باشد.

                                                                                                             آیا گزارش تولید "هر محصول ایستگاه" نیازی به رسید انبار دارد؟ 

  به امید آن روزی که هرگزارش تولید محصولی نیاز به گزارش تولید داشته باشد


                                                                                                                                                                                                                                                                        با تشکر

  kayalha
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  17 آبان 1390 10:54 ق.ظ
  سلام
  وقت به خیر
  ممنون از اطلاعات مفید و ارزش مند شما دوست گرامی
  هدف از این پست آشنایی هر چند مختصر دوستان با روند کار و نحوه عملکرد سیستم حسابداری صنعتی بوده است .

  در مورد سوال شما :می توانیم گزارش تولید هر محصول را رسید و حواله بزنیم، و لی اینکار حجم فعالیت و پیچیدگی را زیاد می نماید. اینکه ایا این عمل لازم است یا خیر، به نظر من بستگی به روند کار و نیاز سازمان دارد.

  ممنون
  کاظمی
  کاربر
  کاربر

  --
  17 آبان 1390 02:32 ب.ظ
  ادامه مطالب:

  تهیه تنظیم گزارشات در موسسات تولیدی

  در واحدهای تولیدی مانند واحدهای تجاری غیرتولیدی معمولادر پایان دوره مالی و یا در پایان هر ماه گزارشات متعددی تهیه می گردد. ولی چنانچه مدیران سطوح بالا لازم بدانند امکان تهیه گزارشات در هر زمان وجود دارد گزارشها باید بر اساس اصول پذیرفته شده حسابداری تنظیم شود تا استفاده از آنها برای افراد مختلف امکان پذیرباشد گزارشات با اهداف گوناگونی تهیه می شود

  الف ) تجزیه و تحلیل عملگرد دوره ای که گزارش برای آن دوره تهیه شده به منظوردستیابی به نقاط قوت وضعیت آن دوره
  ب ) تهیه و تنظیم برنامه های آینده با استفاده از تجربیات بدست آمده در دوره مالی مورد گزارش برای بهبود کمی و کیفی تولید ،به منظور رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده که معمولا کسب سود بیشتر

  گزارشات درون سازمان

  به گزارشاتی که به منظور استفاده مدیران ویا بنا به درخواست حسابداران بهای تمام شده تهیه می گردد.گزارشات درون سازمانی معمولا در پایان هر ماه تهیه می شود
  که برخی از گزارشات عبارتند از گزارشات ساعت کار،گزارش اوقات تلف شده ،گزارش بهای تمام شده کالای ساخته شده ،گزارش مصرف مواد وغیره

  گزارشات برون سازمانی
  گزارشی که برای ارائه اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از واحد تولیدی مانند صاحبان سرمایه ،حسابرسان خارجی،دولت(وزارت اموراقتصادی و دارایی)،موسسات اعتباردهنده وبورس اوراق بهادار تهیه می گردند
  گزارشات برون سازمانی باید براساس اصول پذیرفته شده و استانداردهای حسابداری تنظیم شوند گزارشات برون سازماتی در پایان دوره مالی به وسیله دایره حسابداری تهیه می شود

  که برخی از گزارشات عبارتند از: گزارش بهای تمام شده کالای فروش رفته،گزارش سودوزیان گزارش تقسیم سود
  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  29 آبان 1390 08:57 ق.ظ

  با سلام

  در ادامه مطالب مربوط به حسابداری صنعتی به مبحث کنترل مواد می پردازیم

  کنترل مواد

  مواد اولیه بخش مهمی از داراییهای موسسات تولیدی را تشکیل می دهد ، لذا مقدار موجودی مواد ،نحوه تهیه ، انبارداری و ارزیابی آن از اهمیت خاصی برخوردار است و تاثیر بسزایی در تعیین وضع مالی و نتایج عملیات واحدهای تولیدی خواهد داشت.

  یکی از مهمترین مسئولیت های مدیران واحد های تولیدی برنامه ریزی و اعمال کنترل صحیح نسبت به تهیه و نگهداری موجودی مواد می باشد . این مهم ، نیاز به ایجاد یک سیستم دقیق حسابداری برای جمع آوری اطلاعات و مدارک مربوط به مواداولیه وارائه آن به مدیریت خواهد داشت.

  در موسسات تولیدی غالبا ارزش مواداولیه موجود درانبار بمراتب بیش ازداراییهایی نظیر وجه نقد،حسابهای دریافتنی و ... است به همین دلیل ، کنترل کمی و کیفی مواد اولیه ، محاسبه بهای تمام شده مواد مصرف شده در تولید و ارزیابی موجودی مواد در پایان دوره دارای اهمیت خاصی می باشد.

  ماهیت مواد

  در موسسات تولیدی ، مواد بخش عمده ای از داراییها را تشکیل می دهذ که به منظور ساخت محصولات ، تهیه و نگهداری می شود. موجودی مواد چون به طور دایم مصرف و جایگزین می گردد ؛لذا یک دارایی فعال و باگردش سریع به حساب می آید و به عنوان یکی از اقلام دارایی جاری طبقه بندی می شود.

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  02 آذر 1390 11:55 ق.ظ

  طبفه بندی مواد

  اهم موجودی موسسات تولیدی را مواد اولیه تشکیل می دهند که به دو دسته مواد مستقیم و مواد غیر مستقیم طبقه بندی می شوند.

  مواد مستقیم: مواد مستقیم اقلام مشهودی هستند که یا از منابع طبیعی بدست می آیند و یا محصولات تولیدی سایر کارخانه ها می باشند و برای مصرف مستقیم در تولید خریداری می گردند. به عبارت دیگر، مواد مستقیم موادی است که قسمت های اصلی یک محصول را تشکیل می دهد . مانند سنگ آهن در کارخانه ذوب آهن

  مواد غیر مسقیم:عبارتند از موادی که مستقیما در ساخت کالا دخالت ندارند و یا اگر بطور مستقیم در ساخت محصول بکار رفته باشند، به علت بهای ناچیز آنها نسبت به مواد مستقیم، هزینه تفکیک و تسهیمشان مقرون به صرفه نباشد مانند نخ در دوخت لباس
  ملزومات کارخانه مانند گریس ، روغن ، مواد تمیز کننده که به طور غیر مستقیم در تولید محصول نقش دارند نیز جزو مواد غیر مستقیم می باشند

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  19 آذر 1390 10:45 ق.ظ

  روش های ارزیابی موجودی مواد وقیمت گذاری مواد صادره از انبار

  در طول دوره مالی نرخ مواد خریداری شده به علل مختلف ثابت نیست لذا نرخ موادی که به تولید صادر می شود بی تاثیر از نرخ مواد خریداری شده نخواهد بود

  برای محاسبه بهای تمام شده محصولاتی که در یک دوره مالی تولید می شوند ابتدا باید بهای تمام شده مواد بکاررفته در محصولات محاسبه شود  و به عنوان مهمترین عامل هزینه تولید منظور گردد ؛ دریک دوره مالی محصولات مشابه معمولا با موادی ساخته می شوند که با نرخهای متفاوت خریداری شده اند ، پس هر بار که مواد از انبار صادر می شوند باید مشخص شود که با چه نرخی بوده تا بتوان بهای تمام شده مواد صادره به تولید را محاسبه کرد

  به منظور محاسبه بهای تمام شده موجودی مواد از دوروش استفاده می شود :

  1- روش ادواری
  2- روش دائمی

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  21 آذر 1390 04:00 ب.ظ

  روش ادواري :

  دراين روش هنگام خريد کالا، حساب خريد بدهکار مي شود و هنگام فروش کالا ، کاهش موجودي در دفاتر ثبت نمي گردد.لذا در اين سيستم تعيين مقدار موجودي کالا طي سال از روي دفاتر امکان پذير نيست بلکه در مواقع لزوم جهت تعيين بهاي تمام شده کالاي فروش رفته ابتدا مقدار موجودي کالاي پايان دوره تعيين شود و سپس مبلغ موجودي پايان دوره از مجموع کالاي اول دوره و خريدهاي طي دوره کسر مي گردد تا بهاي تمام شده کالاي فروش رفته مشخص گردد.

  روش دائمي :

  در اين روش هنگام خريد کالا ، حساب موجودي کالا بدهکار مي شود و هنگام فروش کالا ، علاوه بر ثبت مربوط به فروش يک ثبت ديگر نيز بابت کاهش موجودي در دفاتر ثبت مي گردد بدين ترتيب که حساب بهاي تمام شده کالاي فروش رفته بدهکار و حساب موجودي کالا بستانکار مي شود. لذا در هر زمان مانده حساب موجودي کالا در دفاتر ، ميزان موجوديهاي کالاي موسسه را نشان مي دهد. به همين خاطر است که در اين سيستم ميزان موجودي کالا و همچنين بهاي تمام شده کالاي فروش رفته در هر لحظه از سال از روي دفاتر قابل تعيين است.

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  03 دی 1390 10:18 ق.ظ
  موسسات تولیدی معمولا ازروش دائمی موجودی مواد استفاده می نمایند ؛ چون کارخانه ها اعم ازاین که روش هزینه یابی سفارش کار یا روش هزینه یابی مرحله ای رابه کار برند، به دلیل افزایش یا کاهش تولید ، همواره با تغییر میزان مصرف مواد مواجه خواهند بود، بنابراین درهرزمان مدیران باید از تعداد یا مقدار موجودی مواد در انبار مطلع باشند.

  برای محاسبه بهای تمام شده موجودی انبار از روشهای گوناگونی برای ارزیابی آن استفاده می شود که اهم آنها عبارتند از :

  •    روش اولین صادره از اولین وارده FiFo
  •    روش اولین صادره از آخرین وارده LiFo
  •    روش میانگین
  •    روش شناسایی ویژه

  انتخاب هریک از روشهای ارزیابی موجودی مواد به نوع مواد و سیاست مدیریت موسسه مورد نظر بستگی دارد.

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  03 دی 1390 11:05 ق.ظ
  روش اولین صادره از اولین وارده ((FiFo)) :

  دراین روش فرض براین است که مواد به همان ترتیبی که وارد انبار می شود به تولید صادر کردد، یعنی اولین مواد صادره به تولید از موجودی مواد اول دوره بوده تا این موجودی به اتمام برسد،  سپس صدور مواد از اولین محموله خریداری شده طی دوره صورت می پذیرد.

  درروش فوق،موجودی مواد پایان دوره به نرخ آخرین خرید های طی دوره محاسبه و ارزیابی خواهد شد زیرا مطابق این روش هنوز نوبت صدور آن محموله ها نرسیده است.به همین دلیل موجودی مواد آخردوره که در ترازنامه منعکس می شود دارای نرخی خواهد بود که به نرخ روز بسیار نزدیک است ، پس می توان گفت موجودی مواد پایان دوره که یکی از اقلام دارایی هاست به قیمتی در ترازنامه نشان داده می شود که تا حدود زیادی با واقعیت مطابقت دارد ولی نرخ مواد مصرف شده با استفاده ازاین روش با نرخهای روز مغایر است و درنتیجه بهای تمام شده محصولات از از نظر مواد نزدیک به قیمت های جاری بازار نیست.

  استفاده ازاین روش زمانی متناسب است که نوسان قیمت دربازار متعادل باشد، به طوری  که بهای تمام شده محصولات ساخته شده طی دوره اگر چه با موادی به نرخ های متفاوت تولید شده اند ولی در نهایت تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشند.

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  05 دی 1390 09:57 ق.ظ
  روش اولین صادره از آخرین وارده ((LiFo)):

  دراین روش هرگاه مواد وارد انبارشود، برای صدوربه تولید حق تفدم خواهد داشت و صدور از آخرین محموله تا زمانی ادامه می یابد که محموله جدیدی وارد انبار نشده باشد،درغیر این صورت حق تقدم صدور با محموله جدید خواهد بود.

  یکی از مزایای روش فوق این است که چون همواره مواد صادره به تولید از آخرین مواد وارده به انبار تشکیل شده است لذا این مواد همیشه دارای نزدیکترین نرخ به قیمت بازار خواهد بود، بخصوص اگر فاصله زمانی مواد وارده به انبارازمواد صادره کوتاهتر باشد ؛ با توجه به مزیت یاد شده استفاده از این روش موجب می شود که بهای تمام شده محصولات تولید شده از نظر مواد نزدیک به قیمت جاری در بازار باشد که دراین صورت برای تعیین بهای فروش محصولات کمک موثری خواهد بود.

  دراین روش چون همیشه مواد صادره به تولید از آخرین محموله های وارده به انبار تشکیل می شود، موجودی مواد پایان دوره معمولا شامل قسمتی از موجودی اول دوره خواهد بود،دراین صورت بسیار اتفاق می افتد که موجودی مواد پایان دوره از نظر نرخ متعلق به سالهای گذشته باشد، پس باتوجه به روند افزایش نرخ مواد در بازار ارزش موجودی مواد پایان دوره اختلاف زیادی با ارزش جاری دربازار خواهد داشت واگر قیمت مواد دربازار روند نزولی داشته باشد در صورتی که از روش فوق استفاده شود ارزش موجودی مواد پایان دوره بیشتر از ارزش جاری در بازار خواهد بود.

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  25 دی 1390 11:24 ق.ظ
  روش میانگین :

  روش میانگین به دلیل نوسان شدید نرخ مواد در بازار بکارگرفته می شود ، بااستفاده از این روش می توان نوسان نرخ مواد را تقریبا به همان ترتیب که رخ می دهد به بهای تمام شده محصول در جریان ساخت تحمیل نمود ؛ درروش میانگین ، زمانی که مواد به انبار وارد می شود نرخ جدید محاسبه می گردد به این ترتیب که پس از افزودن تعداد مواد وارده به تعداد موجودی انبار و مبلغ مواد وارده  به مبلغ موجودی انبار، جمع مبلغ موجودی را بر جمع تعداد یا مقدار موجودی تقسیم می کنند ، رقم بدست آمده نرخ جدید مواد خواهد بود و از آن پس مواد با نرخ جدید به تولید صادر می شود تا مجددا مواد جدیدی به انبار وارد گردد.
  در روش میانگین ، همواره مواد با آخرین و جدیدترین نرخ محاسبه شده به تولید صادر می گردد ، ضمن آن که بهای تمام شده محصولات ساخته شده هم همگام با نوسان نرخ مواد افزایش یا کاهش می یابد.

  روش شناسایی ویژه :

  در این روش تعلق کالای موجود در پایان دوره مالی به هریک از خرید ها تعیین و قیمت تمام شده آنها محاسبه می شود، استفاده از این روش در صورتی امکان پذیر است که برای هرفقره از خریدها و فروشها مدارک و اطلاعات کافی نگهداری شود و یا اینکه ماهیت موجودی کالای موسسه به نحوی باشد که بتوان تعلق آن به هریک از خریدها را به دقت تعیین نمود ، مانند موجودی انواع خودرو که می توان با ملاحظه شماره موتور کلیه خودرو های موجود در پایان دوره مالی به طور دقیق قیمت تمام شده هر یک از آنها را تعیین کرد.
  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  12 بهمن 1390 02:24 ب.ظ
  کنترل دستمزد

  در حسابداری بهای تمام شده هزینه دستمزد و سهم نیروی کاری که بطور مستقیم و غیر مستقیم در تولید محصول مصرف شده است یکی از عوامل بهای تمام شده محصول می باشد؛ بنابراین کمیت و کیفیت نیروی کار و هزینه های  مربوط به آن موضوعاتی است که همواره باید کنترل و بررسی شود تا با پرداخت حقوق و دستمزد مناسب ، کیفیت نیروی کار حفظ شود.
  کنترل حقوق و دستمزد به لحاظ ارتباط و تاثیری است که این هزینه ها با تولید و بهای تمام شده هر واحد محصول دارند، کاهش و یا تثبیت بهای تمام شده از یک طرف با تشویق و ترغیب کارگران به تولید بیشتر و از طرف دیگر با سرپرستی و کنترل مداوم آنان امکان پذیر است ، همچنین با کنترل هزینه های دستمزد و اطلاع از جزئیات آن امکان افزایش تولید و کاهش زمان استاندارد انجام کار فراهم می گردد.

  دستمزد مستقیم : عبارت است از هزینه کار انجام شده ای که مستقیما به جهت ساخت محصول ، پرداخت و یا تعهد شود ، به عبارت دیگر دستمزد کارگرانی را که به مستقیما به ساخت محصول اشتغال دارند، دستمزد مستقیم می گویند.

  دستمزد غیر مستقیم:
  عبارت است از هزینه نیروی کار انجام شده که مستقیما در ساخت محصول صرف نشده باشد،به عبارت دیگر، دستمزد سرکارگران ، سرپرستان و کسانی که به تعمیرو نگهداری ماشین آلات اشتغال دارند و مستقیما تاثیری در تولید ندارند،دستمزد غیرمستیم می گویند.

  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  13 بهمن 1390 11:21 ق.ظ
  دواير کنترل کننده حقوق و دستمزد

  واحدهاي توليدي به منظور کنترل حقوق و دستمزد از دوايري نظير کار گزيني ،برنامه ريزي توليد،زمان سنجي،ثبت اوقات کار ، دايره حقوق و دستمزد و دايره حسابداري بهاي تمام شده استفاده مي کنند، اين دواير اطلاعات لازم را جمع آوري ، ثبت، نگهداري و به مديريت واحدهاي ديگر گزارش مي نمايند ؛ وجود تمام يا بعضي از دواير کنترل کننده فوق به وسعت عمليات توليد و تعدادکارکنان بستگي دارد.

  دايره کارگزيني : وظيفه عمده اين دايره تهيه و تدوين ويا اصلاح دستورالعملها ، آيين نامه هاي استخدامي و فرم هاي پرسنلي مي باشد به گونه اي که با قانون کار و مقررات بيمه و تامين اجتماعي منطبق باشد؛ ازوظايف ديگر اين دايره امور مربوط به استخدام، آموزش ، ترفيعات ، مرخصيها ، نقل وانتقالات ، اجراي طبقه بندي مشاغل و تعيين شرح وظايف و برقراي ارتباط با سازمانها و اتحاديه هاي کارگري مي باشد.

  دايره زمان سنجي : وظيفه اين دايره بررسي و محاسبه زمان استاندارد براي ساخت يک واحد محصول است، زمان استاندارد انجام کار را با توجه به امکانات و شرايط فيزيکي تعيين مي کنند، بدين ترتيب که ابتدا زمان هر حرکت را با بررسي حرکات لازم براي توليد اندازه مي گيرند و سپس با جمع مدت حرکات، زمان استاندارد را براي ساخت يک واحد محصول بدست مي آورند؛ اطلاعات مربوط به زمان استاندارد براي ساخت يک واحد محصول در دوايري نظير برنامه ريزي توليد ، حسابداري حقوق و دستمزد وحسابداري بهاي تمام شده کاربرد دارد.

  دايره برنامه ريزي توليد : اين دايره قبل از شروع عمليات با استفاده از زمان استاندارد محصول ، برنامه توليد را براي هر سفارش يا مرحله توليد تهيه مي کند ، تا از اين طريق امکان مقايسه و کنترل هزينه هاي واقعي دستمزد با بودجه دستمزد ، همچنين مقايسه ساعات کار واقعي با ساعات استاندارد و توليد واقعي با توليد پيش بيني شده فراهم گردد. ضمنا با بررسي برنامه ريزي توليد، انحراف کارايي کارگران که ممکن است به دلايل مختلف از جمله تاخير ناشي از کمبود مواد اوليه ، خرابي ماشين آلات يا تجديد نظر در دستورالعملهاي اجرايي باشد ، بررسي مي گردد.

  دايره ثبت اوقات کار : وظيفه اين دايره گردآوري اطلاعات مربوط به اوقات کار انجام شده درمورد هر يک از سفارشات مراحل توليد ويا محصولات مي باشد.

  دايره حسابداري حقوق و دستمزد : وظيفه اين دايره تهيه و تنظيم ليست حقوق ودستمزد و تعيين مبلغ ناخالص و خالص حقوق و دستمزد است.همچنين اين دايره بر مبناي اطلاعاتي که از دوايرديگر دريافت داشته است ، وظيفه طبقه بندي ليست حقوق و دستمزد را برحسب نوع کار و مراحل توليد بر عهده دارد؛ مدارک حقوق و دستمزد هر يک از کار کنان در اين دايره نگهداري مي شود.
  طبقه بندي هزينه حقوق و دستمزد با استفاده از کارتهاي اوقات کار به منظور تفکيک و تخصيص هزينه حقوق ودستمزد مستقيم به هريک از سفارشات و مراحل مختلف توليد و دستمزدغيرمستقيم در گروه هزينه هاي سربارانجام مي شود.

  دايره حسابداري بهاي تمام شده : حسابداري بهاي تمام شده اطلاعات و مدارک را از دواير مربوط دريافت نموده ، ساعت کار کارگران (نفرساعت) و هزينه مربوط به آن را براي هر نوع سفارش و مرحله توليد ثبت ودرگزارشات منعکس وتحليل مي نمايد.
  به منظور محاسبه بهاي تمام شده محصول و تعيين سهم هزينه نيروي کار مصرف شده مهمترين وظيفه حسابداري بهاي تمام شده در ارتباط با هزينه يابي حقوق و دستمزدعبارت است از:

  1.    درج زمان کار انجام شده و هزينه  دستمزد مستقيم آن در گزارشهاي بهاي تمام شده محصول و يا برگهاي هزينه سفارش
  2.    ثبت و تخصيص هزينه دستمزد غير مستقيم در برگهاي تجزيه و تحليل هزينه هاي هر دايره
  3.    ارائه گزارشها و اطلاعات کامل مربوط به حقوق و دستمزد به مديريت براي تصميم گيري مناسب

  شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
  صفحه 1 از 212 > >>