چنانچه در هریک از مراحل نصب یا کاربری نرم‌افزارها به مشکلی برخورد کرده‌اید یا هر سوال، اشکال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید پاسخ خود را ابتدا در مطالب موجود جستجو و در صورت لزوم به عنوان یک مبحث جدید مطرح کنید، تا کارشناسان پشتیبانی به آن پاسخ دهند.

به منظور ثبت سوال جدید و یا پاسخ به موضوعات موجود، ابتدا می بایست از طریق صفحه مربوطه به سامانه وارد شوید. چنانچه نام کاربری دریافت نکرده اید، به صورت رایگان و از طریق صفحه مربوطه، ابتدا در سامانه ثبت نام نمایید.

قبليقبلي Go to previous topic
بعديبعدي Go to next topic
آخرين ارسال 17 بهمن 1389 05:20 ب.ظ توسط molaei
تعریف طرف حساب اختصاصی برای برگه های برگشت خروج
�13 پاسخ
مرتب:
شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
مولف پيغام ها
molaei
کاربر پیشرفته
کاربر پیشرفته

--
16 بهمن 1389 02:44 ب.ظ

  در هنگام تعریف الگوی عملیات مالی کالاها، در قسمت قوانین طرف حساب، امکان تعریف قانون طرف حساب اختصاصی را برای هیچ یک از انواع رخدادهای برگشت خروج (دوره جاری و دوره قبل) نداریم.
  علت چیست؟

  momeni
  کاربر ارشد
  کاربر ارشد

  --
  16 بهمن 1389 02:49 ب.ظ
  رخداد‌های برگشت از خروج قاعدتا باید از همان طرف حساب‌هایی که برای رخداد خروج داریم استفاده کنند (حضور ذهن ندارم - اگر چک کنید ممنون می‌شوم)
  در ضمن در زمان درج رخدادهای برگشت از خروج دوره جاری، سیستم قادر است همان طرف حساب استفاده شده در خروج را برای برگشت دوره جاری نیز لحاظ نماید.

  ارادت
  molaei
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  16 بهمن 1389 03:10 ب.ظ
  در مورد برگشت های خروج دوره جاری صحیح می فرمایید. (سیستم طرف حساب مرجع را پیشنهاد می کند، اما می توانیم طرف حساب دیگری انتخاب کنیم)
  اما چند نکته:
  در مورد برگشت های ورود دوره جاری، با اینکه قابلیت فراخوانی طرف حساب رخداد مرجع را داریم، اما امکان تعریف قانون را نیز داریم.
  در مواردی که انبار به صورت تعدادی کار می کند و قسمت حسابداری انبار اقدام به ثبت طرف حساب می کند، طبیعتا نرم افزار در قسمت تعدادی اطلاعی از طرف حساب مرجع ندارد که در برگه درج کند.
  در مورد برگشت های خروج دوره قبل، مرجعی برای فراخوانی طرف حساب وجود ندارد.
  با تشکر.
  shakeri
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  16 بهمن 1389 03:14 ب.ظ

  هنگامی که ارتباط بین دفتر مرکزی و انبار یک شرکت آفلاین است (ارتباط از طریق انتقال فایل صادره)، سیستم قادر به درج طرف حساب نیست در این صورت چه باید کرد ؟

  momeni
  کاربر ارشد
  کاربر ارشد

  --
  16 بهمن 1389 06:41 ب.ظ
  منظورم در جمله اول را درست نگفته، آن را به این صورت اصلاح می‌کنم:

  رخداد‌های برگشت از خروج قاعدتا باید از همان قوانین طرف حساب‌هایی که برای رخداد خروج داریم استفاده کنند (حضور ذهن ندارم - اگر چک کنید ممنون می‌شوم)

  البته خودم کنترل کردم و این‌طوری کار نمی‌کند - ممکن است اشکال سیستم باشد و لازم است تا بررسی کنم.

  استفاده از مراجع داستان دیگری است که البته نکاتی هم که خودتان ذکر کرده‌اید در مورد آنها صدق می‌کند.

  خلاصه اینکه قوانین عادی خروج باید برای برگشت هم قابل استفاده باشد. در مورد برگشت از ورود این استثنا وجود دارد که ورودها عموما با طرف حساب عمومی یا آزاد تنظیم می‌شوند و برگشت ورود از نظر مالی، ممکن است مسیر متفاوتی از ورود داشته باشد، پس قانون مجزایی برای آن تعریف شده است - اما در مورد خروج چنین به نظر نمی‌رسد...

  در مورد ارتباط آفلاین هم اگر همان مرجع را دوباره انتخاب کنند، قاعدتا طرف حساب تشخیص داده شده و درج می‌شود ولی البته بهتر است که در آن مورد هم یک فکر اساسی‌تری بکنیم.
  مثلا تعیین خودکار طرف حساب اختصاصی را اندکی پیشرفته‌تر کنیم یا یک Option برای انتقال طرف حساب مرجع (بدون نیاز به انتخاب مجدد مرجع) به این داستان اضافه کنیم.

  من روی این موضوع کار می‌کنم و نتیجه را در همینجا ذکر خواهم کرد. شما هم اگر نظر دیگری دارید، همینجا بفرمایید

  ارادت
  momeni
  کاربر ارشد
  کاربر ارشد

  --
  16 بهمن 1389 08:03 ب.ظ
  در مستندات اولیه که برای سیستم انبار تهیه کردیم (فروردین ١٣٨٥) متن زیر وجود دارد که قرار بوده به عنوان نقشه راه در پیاده‌سازی بکار رود. متاسفانه در زمان پیاده‌سازی به این صورت عمل نشده و پس از آن هم دیگر توجهی به این نقص انجام نشده. حتما در آینده نزدیک وضعیت را به شکلی که در ادامه شرح داده شده است تغییر خواهیم داد - در ضمن درخواستی هم برای امکان انتخاب از بین چند طرف حساب که همگی به سطر تحت مکان‌نما قابل اتلاق هستند نیز وجود دارد. یعنی شبیه شود به طرف حساب عمومی با امکان انتخاب از بین چند گزینه. ممکن است بتوانیم این درخواست را هم پیاده کنیم (خیلی مطمئن نیستم - با توجه به داستان‌های درج طرف خودکار در فراخوانی‌ها و نیز درج خودکار برگه‌ها از فروش یا امکان Multi Select در برگه‌ها و درج یکباره طرف حساب اختصاصی برای آنها). لطفا نظر بدهید. اما متن مورد اشاره:

  تعريف قوانين طرف حساب اختصاصی براي تمامي انواع رخدادها قابل تصور نيست؛ اصولا در رخدادهايي كه فاقد طرف حساب اختصاصي باشند، تعريف اين قوانين بدون كاربرد خواهد بود. اينها شامل رخدادهاي انتها و ابتداي دوره و همچنين رخدادهاي انبارگرداني مي‌باشند. در رخداد نقل و انتقال بدون تغيير قيمت هم كه اصولا طرف حسابي مطرح نيست. همچنين براي رخدادهاي طرف نقل و انتقال (با تغيير يا بدون تغيير قيمت) هم با توجه به اتصال هم طرف، طرف حساب اختصاصي اصولا مطرح نيست.

  در زمان تعيين خودكار طرف حساب براي برگشت‌هاي دوره جاري و تعديلات، چنين عمل خواهيم كرد كه اگر رخداد مرجع (كه قرار است برگشت داده يا تعديل شود) داراي طرف حساب اختصاصي يا عمومي باشد، همان طرف حساب به صورت اختصاصي براي رخداد برگشت يا تعديل نيز لحاظ خواهد شد و اگر چنين نبود از قوانين، براي تعيين طرف حساب استفاده خواهيم كرد. با توجه به اينكه رخدادهاي خروج همواره داراي طرف حساب اختصاصي يا عمومي مي‌باشند، واضح است كه برگشت دوره جاري و تعديل رخدادهاي خروج، همواره در شرط پيش گفته صدق مي‌كنند و طرف حساب آنها از رخداد مرجع و بدون نياز به مراجعه به قوانين قابل تشخيص مي‌باشد. به همين دليل براي اين رخدادها نيز تعريف قانون بي‌معني خواهد بود.

  در مورد رخدادهاي تاثير اصلاح بها يا تاثير برگشت دوره جاري يا تاثير تعديل نيز هرگز فرصتي براي استفاده از اين قوانين نخواهيم داشت – اين رخدادها به همراه طرف حساب‌هايشان به صورت اتوماتيك توسط سيستم درج مي‌شوند.

  از طرف ديگر از آنجا كه رخدادهاي خروج معمولا داراي قوانين مستحكم مي‌باشند (معمولا داراي طرف حساب اختصاصي هستند)، قابل تصور است كه برگشت اين رخدادها (دوره قبل) نيز از همان قوانين تبعيت نمايد. مثلا همان عامل مصرفي كه در رخدادهاي مصرف يا تحويل به توليد (يا اماني يا پيمانكار) به عنوان طرف حساب تعريف مي‌شود، براي رخدادهاي برگشت نيز قابل استفاده خواهد بود. به همين دليل براي رخدادهاي خروج عادي و برگشت‌هاي دوره قبل آنها نيز به همراه هم قانون تعريف خواهيم كرد.

  ٢٩ نوع رخداد باقي مانده است كه هر "قانون" را براي تركيب دلخواهي از آنها تعريف خواهيم كرد. عبارتند از:

  • خريد داخلي، خريد خارجي، دريافت از توليد، دريافت از پيمانكار، دريافت اماني، ورود متفرقه (٦ رخداد)
  • ٦ رخداد برگشت ورود دوره قبل
  • ٦ رخداد برگشت ورود دوره جاري
  • فروش، مصرف، تحويل به توليد، تحويل به پيمانكار، تحويل اماني، خروج متفرقه كه "قانون" همزمان براي خود رخداد و برگشت دوره قبل آنها تعريف مي‌شود (٦ رخداد)
  • اصلاح بهاي وارده، تبديل بهاي برآوردي به واقعي، اصلاح موجودي ابتداي دوره
  • نقل و انتقال با تغيير قيمت
  • تعديل ورود


  در مورد این وضعیت (که قرار است حالت مورد استفاده در سیستم بشود) و نیز امکان انتخاب طرف حساب از فهرست (در زمانی که بیش از یک طرف حساب در شرایط رخداد صدق کند) تا انتهای هفته منتظر نظرات دوستان هستم.

  ارادت
  molaei
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  17 بهمن 1389 11:14 ق.ظ
  با تشکر از پاسخ جامع و کامل شما.
  در مورد رخدادهای برگشت خروج دوره قبل، هر دو وضعیت (استفاده از قوانین موجود برای خروج و یا امکان تعریف قوانین مستقل) قابل قبول است. هر چند به نظر بنده امکان تعریف قانون مستقل مناسب تر است.
  در مورد انتخاب طرف حساب از فهرست نیز، بنده تا کنون با این درخواست برخورد نکرده ام.
  momeni
  کاربر ارشد
  کاربر ارشد

  --
  17 بهمن 1389 11:18 ق.ظ
  متاسفانه دیگر امکان تعریف قانون مستقل را نداریم
  saadat
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  17 بهمن 1389 11:52 ق.ظ
  آیا این توجیه درست است؟<<خود میدانم توجیه است>>
   لطفا اشکالات را اصلاح نمایید.
  در مورد برگشت دوره جاري تکليف مشخص است و رفتار سيستم را همه ما ميدانيم که خود طرف حساب رخداد مرجع را در زمان برگشت لحاظ ميکند.
   البته اختيار امر با ما است.
  اما در مورد برگشت دوره قبل :

  1) اولا الگوي عمليات مالي صرفا براي  تعيين طرف حساب نمي باشد بلکه يکي از اساسي ترين موضوعات آن تعيين بها مي باشد. رخداد برگشت دوره قبل در سال مالي قرار ميگيرد که تعيين بهاي آن بايد فارق از سال گذشته و رخداد سال قبل باشد.
  2) معمولا رخدادهاي برگشت دوره قبل بايد محدود باشد اگر تعداد اين رخدادها زياد باشد يک جاي کار ميلنگد و بايد ابتدا  رويه کاري درست شود بعد الگوي عمليات مالي را اصلاح نمایید.
  3) اين رخدادها سبب تعديل در سود و زيان سال قبل شده پس بايد با دقت توسط خود مدير مالي  يا حسابدار ارشد بررسي شود و طرف حسابها با دقت  و نه به طور اتوماتيک دخيل شود. و موارد به دقت بررسی شود زیرا این اشتباهات سهوی یا عمدی در دوره های مالی آتی تاثیر گذار است و سر سری نمیتوان از آنها عبور کرد که اتوماتیک سیستم لحاظ کند.
  4) معمولا قانون و روال در برنامه نوسا براي سرعت عمل بيشتر ، دقت بيشتر ، امکان خطاي کمتر در مواجهه با رخدادهاي مشابه و تکرار پذير است با اين تفاسیر  آيا نياز به قانون مند کردن رخداد برگشت دوره قبل هست؟
  .....

  آموزش حسابداری با نگرش سیستمی Accplus.blog.ir
  saadat
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  17 بهمن 1389 12:02 ب.ظ

  "از طرف ديگر از آنجا كه رخدادهاي خروج معمولا داراي قوانين مستحكم مي‌باشند (معمولا داراي طرف حساب اختصاصي هستند)، قابل تصور است كه برگشت اين رخدادها (دوره قبل) نيز از همان قوانين تبعيت نمايد. مثلا همان عامل مصرفي كه در رخدادهاي مصرف يا تحويل به توليد (يا اماني يا پيمانكار) به عنوان طرف حساب تعريف مي‌شود، براي رخدادهاي برگشت نيز قابل استفاده خواهد بود. به همين دليل براي رخدادهاي خروج عادي و برگشت‌هاي دوره قبل آنها نيز به همراه هم قانون تعريف خواهيم كرد." << منقول از پاسخ آقای مومنی>>

  سوال؟ آیا برگشت دوره قبل طرف حساب همان عامل مصرفی سال پیش است؟ با توجه به اینکه دفاتر بسته شده و سود و زیان ثبت شده. یا تعدیلات سنواتی می باشد؟ لطفا راهنمایی کنید.
  آموزش حسابداری با نگرش سیستمی Accplus.blog.ir
  molaei
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  17 بهمن 1389 12:39 ب.ظ
  ارسال توسط saadat روشن 17 بهمن 1389 11:52 ق.ظ
  1) اولا الگوي عمليات مالي صرفا براي  تعيين طرف حساب نمي باشد بلکه يکي از اساسي ترين موضوعات آن تعيين بها مي باشد. رخداد برگشت دوره قبل در سال مالي قرار ميگيرد که تعيين بهاي آن بايد فارق از سال گذشته و رخداد سال قبل باشد.
  2) معمولا رخدادهاي برگشت دوره قبل بايد محدود باشد اگر تعداد اين رخدادها زياد باشد يک جاي کار ميلنگد و بايد ابتدا  رويه کاري درست شود بعد الگوي عمليات مالي را اصلاح نمایید.
  3) اين رخدادها سبب تعديل در سود و زيان سال قبل شده پس بايد با دقت توسط خود مدير مالي  يا حسابدار ارشد بررسي شود و طرف حسابها با دقت  و نه به طور اتوماتيک دخيل شود. و موارد به دقت بررسی شود زیرا این اشتباهات سهوی یا عمدی در دوره های مالی آتی تاثیر گذار است و سر سری نمیتوان از آنها عبور کرد که اتوماتیک سیستم لحاظ کند.
  4) معمولا قانون و روال در برنامه نوسا براي سرعت عمل بيشتر ، دقت بيشتر ، امکان خطاي کمتر در مواجهه با رخدادهاي مشابه و تکرار پذير است با اين تفاسیر  آيا نياز به قانون مند کردن رخداد برگشت دوره قبل هست؟
  .....


  جناب سعادت عزیز، موارد مطرح شده، حتی اگر توجیه هم باشد، به نظر بنده جای بحث دارد.
  ارتباط  مورد 1 را با بحث اصلی متوجه نشدم.
  در مورد 2، با شما موافق نیستم. شما در مورد تحویل کالا به پیمانکار و یا تحویل امانی، به وفور می توانید از این رخداد استفاده کنید و گمان نمی کنم مشکلی وجود داشته باشد.
  در مورد 3، چنانچه رخداد فروش و یا مصرف باشد، حق با شماست. اما در مورد تحویل امانی و یا تحویل به پیمانکار، حساب های دخیل، حسابهای دائمی هستند.
  در مورد 4 حق با شماست. اما به هر حال، بودن آن، بهتر از نبودن آن است.

  saadat
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  17 بهمن 1389 02:29 ب.ظ
  پاسخ شما بسیار متین است متشکرم. تحویل به پیمانکار یا تحویل امانی را در نظر نگرفته بودم لازم شد بیشتر مطالعه نمایم.
  اما یک نکته! کالا به منظور خاصی تحت یک قرارداد به پیمانکار داده میشود. و پیمانکار در پیمانهای کوتاه مدت یا بلند مدت( که بیشتر بحث در این رابطه است) موظف است بر روی کالا فعالیتی نماید. که این فعالیتها خودمنجر به تغییراتی در بهای کالا میشود. و حتی بهای کالا از بهای نرمال بازار نیز زیاد تر میشود و با توجه به استاندارد شماره 8 حسابداری( رجوع شود به مباحث عمومی ومفاهیم)موجودی مواد و کالا بر مبنای "اقل بهای تمام شده وخالص ارزش فروش" تک تک اقلام یا گروههای اقلام مشابه، اندازه گیری میشود. پس این تغییر قیمتها مستقیمادر قیمت کالایی که با رخداد برگشت خروج دوباره وارد انبار میشود نبایدتاثیر بگذارد و در حسابی مجزا لحاظ شود. مثلا هزینه شناسایی شود و با استفاده از سطرهای آزاد ثبت شود(( آصرفا برداشت شخصی می باشد. احتمال خطا با توجه به محدود بودن دانش بنده زیاد است))
  ثانیا با مواردی مانند حسن انجام کار وسایر هزینهای پیمان که پیمانکار متحمل است چگونه برخورد کنیم؟ آیا باز هم میتوان از طرف حساب اختصاصی به طور اتوماتیک استفاده نمود؟
  آموزش حسابداری با نگرش سیستمی Accplus.blog.ir
  momeni
  کاربر ارشد
  کاربر ارشد

  --
  17 بهمن 1389 03:03 ب.ظ
  از بحث‌های مالی که در حال جریان است استفاده می‌کنم و خیلی هم جالب هستند.

  اما به هر حال، قوانین طرف حساب به عنوان ابزار مطرح هستند و استفاده از آنها اجباری نیست. مسئله این است که به دلیل محدودیت‌هایی نتوانسته‌ایم برای برگشت‌های خروج دوره قبل قوانین مستقلی تعریف کنیم و به همین دلیل فکر کردیم که undo کردن آنچه خارج شده است با همان قوانین خروج میسر است. الآن که حتی این نیز پیاده نشده است و انشالله به زودی...
  molaei
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  17 بهمن 1389 05:20 ب.ظ
  جناب سعادت، در هر دو مورد، حق با شماست. (ولی در عمل معمولا با هیج یک از دو مشکل فوق روبرو نیستیم.)
  در هر صورت استفاده کردم.
  شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.