چنانچه در هریک از مراحل نصب یا کاربری نرم‌افزارها به مشکلی برخورد کرده‌اید یا هر سوال، اشکال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید پاسخ خود را ابتدا در مطالب موجود جستجو و در صورت لزوم به عنوان یک مبحث جدید مطرح کنید، تا کارشناسان پشتیبانی به آن پاسخ دهند.

به منظور ثبت سوال جدید و یا پاسخ به موضوعات موجود، ابتدا می بایست از طریق صفحه مربوطه به سامانه وارد شوید. چنانچه نام کاربری دریافت نکرده اید، به صورت رایگان و از طریق صفحه مربوطه، ابتدا در سامانه ثبت نام نمایید.

قبليقبلي Go to previous topic
بعديبعدي Go to next topic
آخرين ارسال 05 خرداد 1403 10:17 ق.ظ توسط روزبه
نسخه 13.02 (1302)
�10 پاسخ
مرتب:
شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
مولف پيغام ها
روزبه
کاربر با تجربه
کاربر با تجربه

--
05 خرداد 1403 09:21 ق.ظ

  امکانات جدید نسخه 13.02 نرم‌افزار مالی یکپارچه نوسا

   

  سال 1402 برای نرم افزارهای مالی نوسا بنا به ابلاغ دولت و مبانی جدید و متغیر روزمره، سالی با چندین نسخه پیاپی بود که با توجه به بروزرسانی های متعدد سامانه مودیان مالیاتی و نیاز به بروز رسانی نرم افزارهای نوسا، برخی از امکانات جدید و تغییرات برنامه ریزی شده جهت ارائه در نسخه 13.02 و اشکالات گزارش شده و رفع شده از قبل در این نسخ، از جمله نسخه 12.10 ارائه شده در بهمن ماه سال 1402 ارائه گردید. با این تفاسیر، تعداد امکانات جانبی و مشکلات رفع شده در این نسخه محدود بوده ولیکن این نسخه شامل یک ساختار گزارش گیری گسترده و جدید در عموم نرم‌افزارها همزاه با 263 گزارش و فرم از پیش ساخته جدید است که بیش از هر نکته دیگری در ادامه به تعریف و ارائه امکانات قابل توجه و نوین آن می‌پردازیم.

   

  ویرایش 9 نرم‌افزارهای مالی نوسا آغاز نسل جدید نرم‌افزارهای مبتنی بر ساختار فعلی و نیز آغاز نسل چهارم از نرم‌افزارهای مالی نوسا بود. از مهمترین دست‌آوردهای این نسل می‌توان به بکارگیری توانایی‌هایی ارائه شده در سخت‌افزارها و سیستم عامل‌های جدید اشاره کرد. با قوی شدن سخت‌افزارها و بیشتر شدن حافظه‌ی در اختیار نرم‌افزار در سیستم عامل‌های جدید 64 بیتی، در ویرایش‌های بعدی نوسا (10، 11 و 12) امکانات و قابلیت‌های جالب توجه بسیاری ارائه شدند و این رویه کماکان ادامه دارد. استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، گزارش‌های محوری، شاخص‌های عملکرد، Web API، پیش‌تنظیم‌ها و رویکرد مدرن به مفاهیم موجود در سیستم (مثل بخش) تعدادی از این دست‌آوردها هستند. ساختار جدید جداول پیشرفته و ناحیه‌های باز شونده ارائه شده در نسخه 13.02 نیز در ادامه‌ی همین رویه پیاده‌سازی شده و پس از این، در دسترس استفاده کنندگان می‌باشند.

   

  شایان ذکر است که در هر نسخه از نر‌م‌افزار علاوه بر ارائه امکانات نوین و سازگاری با تغییرات در قوانین، استاندارد‌ها و نیاز‌های کلی مشتریان، بخش عمده‌ای از زمان صرف همسویی با آخرین بستر‌های نرم‌افزاری و ساختاری می‌گردد تا نرم‌افزار همچنان بروز با آخرین تکنولوژی‌های دنیا و در بالاترین سطح امنیتی و کاربردی در دسترس عموم قرار گیرد و کارکرد آن همواره قابل اطمینان باشد. در نسخه 13.02 نرم‌افزارهای مالی نوسا از آخرین بروز‌رسانی‌های ویندوز سرور 2022، ویندوز 11، اکسل 2021 و SQL 2022 ارائه شده تا اسفند ماه سال 1402 به همراه آخرین بروزرسانی ها پشتیبانی می‌کند.

   

  در صورتی که سرور و و یا کلاینت‌های شما همچنان حداقل از ویندوز 10 (نسخه 21H1 به بالا) و یا ویندوز سرور 2016 به بالا استفاده نکرده و یا SQL سرور شما از 2016 قدیمی‌تر است، لطفا قبل از بروز‌رسانی نسخه، با توجه به آخرین نیازمند‌ی‌های سخت‌افزاری موجود در بخش فایل و مستندات، از بروز‌رسانی ساختار‌های مورد نیاز اطمینان حاصل فرمایید. این نسخه، مانند نسخ قبلی ارائه شده، به دلایل امنیتی و کاربردی، قابلیت کارکرد صحیح و پشتیبانی در نسخ قدیمی خارج از پشتیبانی نرم‌افزارهای زیرساخت مایکروسافت را نخواهد داشت.  

   

  منتخبی از امکانات و تغییرات این ویرایش در ویدیوی زیر قابل مشاهده می‌باشد:

   

   

  لینک صفحه دانلود آخرین نسخه بروز نرم‌افزار در دسترس بوده و لیست کامل‌تر برخی از امکانات، تغییرات و نحوه استفاده از آن‌ها در ادامه این متن قابل مطالعه می‌باشد.

   

   

   

  روزبه
  کاربر با تجربه
  کاربر با تجربه

  --
  05 خرداد 1403 09:22 ق.ظ

  ابزار جدید ارائه شده در هسته مرکزی نسخه 13.02: جداول و نماهای پیشرفته (بخش 1 از 8)

   

  این جداول، چند نوع مولفه‌ جدید‌اند که از این پس می‌توانیم آنها را در اکثر فرم‌های قابل تعریف گزارش‌های سیستم بکار ببریم. به یاد داریم که جدول محوری نیز اساسا یک مولفه‌ی جدید برای استفاده در گزارش‌های موجودِ سیستم بود، البته تعدادی گزارش محوری نیز به صورت اختصاصی داشتیم که داده‌های آنها با پردازش خاص و برای بازنمایی در مولفه‌ی جدول محوری محاسبه و آماده می‌شدند. نکته‌ی قابل توجه این است که مولفه‌های جدید برای ایجاد امکان بازنمایی همان داده‌هایی که در گزارش‌های مختلف از قبل آماده شده‌اند طرح و پیاده‌سازی می‌شوند. این وضعیت را پیش از این مثلا در کاربرد مولفه‌ی جدول محوری در گزارش‌های ریزعملیات و مانند آنها دیده بودیم. همین وضعیت در مورد مولفه‌ی جدول پیشرفته نیز برقرار است. یادآوری می‌کنیم که استفاده از یک مولفه در تعریف فرم‌های گزارش‌های سیستم با تعیین محتوای کلی مولفه، تعیین اجزاء تشکیل دهنده‌ی مولفه و محتوای این اجزاء و در ادامه تعیین مشخصات نسبتا مفصل مولفه‌ها و اجزاء آن انجام می‌شود.


  در اینجا، عملا با چهار مولفه‌ی جدید سروکار داریم و در ادامه خواهیم دید که به آنها «نما» می‌گوییم. هر جدول پیشرفته می‌تواند حاوی تعداد دلخواهی نما باشد. جدول پیشرفته‌ای که فقط یک نما از نوع «جدول» داشته باشد بسیار شبیه خواهد بود به مولفه‌ی جدول استاندارد که از قبل در سیستم داشتیم. اگر بیش از یک نما داشته باشیم، جدول پیشرفته آنها را در یک ناحیه‌ی چند صفحه‌ای بازنمایی خواهد کرد. به این ترتیب، جمع‌آوری مولفه‌های نما در جدول پیشرفته در بسیاری از کاربردها عملیات تعریف و استفاده از فرم‌ها را ساده‌تر خواهد کرد. خلاصه موارد محم در رابطه با نحوه استفاده از این جداول در چهار ویدیو آموزشی کلی در ادامه این مستند در دسترس می باشد:

   

   

  جدول متعارف (قدیمی) نوسا حتما باید تمام (باقیمانده‌ی) فضای پیرامون خود را پر می‌کرد. جدول پیشرفته چنین محدودیتی ندارد. به این ترتیب تعریف بیش از یک جدول پیشرفته در یک ناحیه ساده‌تر خواهد بود (و مثلا نیازی به قرار دادن آنها در Panel نخواهیم داشت). انواع نماهای جدید قابل استفاده در این ابزار به شرح زیر است:

   

  • جدول (پیشرفته)
  • جدول با گروه ستون
  • کارت
  • نمودار

   

  همانطور که گفتیم در هر جدول پیشرفته می‌توانیم به تعداد دلخواه از این نماها (از انواع مختلف یا حتی یکسان – مثلا چند نمودار) تعریف کنیم. برخلاف جدول‌های متعارف (قبلی)، عموما هیچیک از نماها برای ورود اطلاعات بکار نخواهند رفت. در بسیاری از فرم‌های ورود اطلاعات سیستم (اسناد، برگه‌ها، صفحات ساده‌ی ورود اطلاعات) اصولا امکان بکار بردن جدول پیشرفته در فرم‌ها پیاده‌سازی نشده است. به صورت استثنایی، با توجه به کاربردهایی که برای جدول پیشرفته تصور کرده‌ایم، امکان استفاده از آنها در برخی از صفحات ورود اطلاعات را فراهم کرده‌ایم، این موارد شامل همه‌ی صفحات ورود اطلاعات نرم‌افزار دستمزد و همچنین رخدادهای یک دارایی در نرم‌افزار اموال می‌باشد.


  در این مستند ابتدا به توصیف نماها می‌پردازیم. در ادامه، فصل‌هایی را به توضیح امکانات جدیدی که جدول پیشرفته در اختیار قرار می‌دهند اختصاص خواهیم داد (گروه‌بندی، فیلتر، صدور اطلاعات به Excel و مانند آنها). در فصل بعد کاربرد جدول پیشرفته در تعریف فرم‌ها را توضیح خواهیم داد. البته طبق معمول تعداد قابل ملاحظه‌ای فرم‌های پیش‌فرض نوسا حاوی جدول پیشرفته از قبل در پایگاه‌های اطلاعاتی وجود خواهند داشت. با این همه کاربرانی که قصد دارند در امکانات تعریف فرم گزارش‌های نوسا از جدول پیشرفته استفاده کنند نیاز به مطالب همین فصل خواهند داشت. همچنین در فصل پایانی این مستند، لیست گزارش‌ها و فرم‌های پیش‌فرض به ریز نرم‌افزار در دسترس می‌باشد. 

   

   

   

  نماهای جدول و جدول با گروه ستون

   

  این نماها بسیار مشابه یکدیگر هستند. در هر دوی آنها داده‌ها به صورت سطر به سطر در یک جدول و در قالب تعدادی ستون بازنمایی می‌شوند که از این نظر کاملا مشابه مولفه‌ی جدول متعارف (قبلی) نوسا خواهند بود. در اینجا هم هر ستون دارای یک عنوان و یک پانویس است. جدول با گروه ستون بسیار شبیه به جدول است با این تفاوت که ستون‌ها در این نما در تعدادی «گروه ستون» قرار می‌گیرند. این گروه ستون‌ها ویژگی‌هایی به همراه خواهند داشت که در ادامه توضیح خواهیم داد.

   

  ویژگی‌های مشترک در نماهای جدول و جدول با گروه ستون را به اختصار ذکر می‌کنیم. برخی از مفاهیم در بخش‌های بعدی بیشتر توضیح داده شده‌اند. برای توضیحات بیشتر می‌توانید به ویدیوهای آموزشی نیز مراجعه نمایید.

  • بازنمایی محتوای فیلدها، عناوین ستون‌ها (و عناوین گروه ستون‌ها) در چند سطر
  • بازنمایی فیلدهای حاوی تصویر در ستون‌ها
  • تعیین خودکار ارتفاع برحسب محتوای فیلدها
  • مرتب کردن سطرهای گزارش برحسب یک یا چند ستون به صورت صعودی یا نزولی
  • گروه‌بندی سطرهای گزارش بر اساس یک یا چند ستون
  • فیلتر کردن سطرها برحسب محتویات یک یا چند ستون
  • تعریف تجمیع برای کل داده‌ها یا برای گروه‌ها با عملگرهای استاندارد (جمع، تعداد، میانگین...)
  • جستجوی بلادرنگ در محتوای یکی از ستون‌های گزارش (ستون مزبور در تعریف فرم مشخص می‌شود)
  • نمایش محتوای یکی از ستون‌ها به عنوان توصیف کلی سطر (در زیر سایر داده‌های هر سطر)
  • منوهای مفید و پرکاربرد در عنوان ستون‌ها، ناحیه‌ی گروه‌بندی، پانویس کلی، پانویس و عناوین گروه‌ها.
  • تغییر عرض یا جابجا کردن ستون‌ها با Mouse و Drag / Drop
  • تغییر ارتفاع سطرهای حاوی داده (و همچنین سطرهای گروه‌بندی) در اجرا که منجر به یکسان شدن ارتفاع همه‌ی سطرهای جدول می‌شود.
  • در سطرهای جدول، می‌توان تعدادی از سطرها را به بالا یا پایین گزارش الصاق (pin) کرد. این سطرهای همیشه بازنمایی می‌شوند و تحت تاثیر لغزش (Scroll) عمودی گزارش قرار نخواهند گرفت.
  • مخفی و آشکار کردن ستون‌ها در حین ملاحظه گزارش.
  • تلفیق سلول‌های یک ستون در سطرهای متوالی در صورتی که محتوای یکسانی داشته باشند.
  • انتخاب سطرهای گزارش با دریچه‌های قابل علامت‌گذاری (Check Box) در صورتی که در فرم گزارش چنین تعریف شده باشد.
  • انتخاب یکباره‌ی سطرهای یک گروه در گزارش‌های گروه‌بندی شده با انتخاب سطر گروه.

   

  در نمای "جدول با گروه‌ستون"، ‌ستون‌ها در تعدادی گروه دسته‌بندی می‌شوند و برای هر گروه می‌توان یک عنوان دلخواه تعیین نمود. از آنجا که شناسایی محتویات ستون‌ها در این نما با ترکیبی از عنوان گروه و عنوان ستون انجام می‌شود، می‌توان عبارت‌های مختصرتر (و حتی تکراری) را برای عنوان ستون لحاظ کرد. مثلا اگر عناوین گروه‌ها عبارت‌هایی از قبیل مشخصات حساب، مانده در ابتدای سال، مانده در ابتدای دوره، گردش طی دوره و مانده در انتهای دوره باشند عناوین ستون‌ها می‌توانند به صورت تکراری "بدهکار" یا "بستانکار" باشند. ویژگی‌های اختصاصی این نما را در ادامه ذکر می‌کنیم:

   

  • بازنمایی ستون‌ها در همه یا برخی از گروه‌ها می‌تواند به صورت چند ردیفی باشد.
  • می‌توان گروه‌ها را در داخل یکدیگر (به صورت وابسته – nested) تعریف کرد.
  • امکان جابجا کردن یکباره‌ی یک گروه در امتداد افقی گزارش وجود دارد.
  • می‌توان گروه‌ها را به صورت ثابت در ابتدا یا ثابت در انتها تعریف کرد تا در لغزش (Scroll) افقی جابجا نشوند و همیشه بازنمایی شوند.
  • مخفی و آشکار کردن گروه ستون‌ها در حین ملاحظه گزارش
  • جابجا کردن ستون‌ها در بین گروه‌ها با Drag / Drop

   

  مشخص است که وجود بسیاری از ویژگی‌‎هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، بستگی به نحوه‌ی تعریف فرم گزارش دارد. به جز این برخی از ویژگی‌‎ها در گزارش‌های به خصوصی به صورت مصنوعی غیرفعال خواهند بود. مثلا در گزارش‌هایی که داده‌های آنها ماهیتا گروه‌بندی شده است طبیعتا امکان گروه‌بندی مجدد سطرهای گزارش (و نیز تغییر ترتیب دلخواه آنها) را نخواهیم داشت. در ادامه ویدیوهای آموزشی مربوطه، با این این جداول آشنا می‌شویم:

   

   

   

  مرتب کردن سطرهای گزارش

   

  همانطور که می‌دانید در اکثر گزارش‌های سیستم مالی نوسا، ترتیب سطرها در محاوره‌ی ابتدایی گزارش قابل تعیین است. در حین کار با نماهای جدول و جدول با گروه ستون، می‌توان علاوه بر این، ترتیب سطرهای گزارش را به صورت ثانویه، در حین ملاحظه گزارش نیز تغییر داد. برای مرتب کردن گزارش برحسب محتویات یکی از ستون‌ها کافی است عنوان ستون مورد نظر را Click کنید. با اینکار علامتی به شکل  () در کنار عنوان ستون بازنمایی می‌شود که به معنی مرتب‌سازی "صعودی" گزارش برحسب آن ستون است. با Click مجدد عنوان ستون، علامت مزبور به  () تغییر شکل می‌دهد که به معنی مرتب‌سازی "نزولی" است. برای انصراف از مرتب‌سازی ثانویه عنوان ستون مزبور را همزمان با فشار کلید Ctrl، Click کنید.

   

  امکان مرتب سازی برحسب محتویات چند ستون نیز وجود دارد. مرتب سازی براساس فیلدهای متعدد، اصولی شبیه به رویه‌ی متداول در سیستم نوسا دارد (همانطور که در صفحه‌های "ترتیب" در محاوره‌های ابتدایی گزارش‌ها عمل می‌شود). اگر چند ستون (یا فیلد) برای مرتب‌سازی انتخاب شده باشند، سطرهای گزارش ابتدا برحسب ستونی که ابتدا به عنوان مبنای مرتب‌سازی انتخاب شده است، به صورت صعودی یا نزولی، مرتب می‌شوند. در این حین ممکن است تعدادی از سطرها مقدار مشترکی در آن ستون داشته باشند و در نتیجه ترتیب مشخصی نخواهند داشت. با انتخاب ستون بعدی، سطرهایی که ترتیب آنها صرفا با ستون اول مشخص نشده باشد برحسب ستون دوم مرتب می‌شوند و این رویه برای ستون‌های بعدی که برای مرتب‌سازی انتخاب شده باشند ادامه می‌یابد. توجه کنید که ترتیب لحاظ کردن ستون‌ها در فرآیند مرتب‌سازی ثانویه دارای اهمیت است.

   

  برای لحاظ کردن بیش از یک ستون در مرتب‌سازی ثانویه باید همزمان با فشار کلید Shift عنوان ستون‌های بعدی را Click نمایید. همچنین در Click مجدد عنوان ستون‌ها (برای تبدیل صعودی به نزولی) نیز باید کلید Shift را فشار دهید؛ وگرنه به معنی مرتب‌سازی از ابتدا برحسب یک ستون تعبیر خواهد شد. در اینجا هم برای برداشتن تاثیر یک ستون از مرتب‌سازی باید عنوان ستون موردنظر را همزمان با فشار کلید Ctrl، Click کنید.

   

   

   

  آشکار و مخفی کردن ستون‌ها و گروه ستون‌ها

   

  در نماهای جدول و جدول با گروه ستون علامت ویژه‌ای در ستون نشانگر (ستون کم عرضی که برای بازنمایی برخی از علائم، پیش از ستون اول قرار دارد) مشاهده می‌شود:

   

   

  این دو علامت قابل Click هستند و برای «مخفی / آشکار / جابجا کردن ستون‌ها یا گروه ستون‌ها» بکار می‌روند. طبیعی است که در نمای جدول فقط علامت مربوط به ستون‌ها را مشاهده خواهیم کرد. با Click روی هر یک از آنها فهرست ستون‌ها یا گروه ستون‌ها به صورت قابل علامت‌گذاری بازنمایی خواهد شد:

   

   

  در شکل فوق، دریچه‌ی قابل علامت‌گذاری اول، برای علامت‌گذاری یا حذف علامت از "همه" اقلام (در اینجا گروه ستون‌ها) بکار می‌رود. دریچه‌ی دوم برای مرتب کردن الفبایی اقلام برحسب عنوان است. در ادامه فهرست ستون‌ها یا گروه ستون‌ها را خواهیم دید. در آنچه به صورت نمونه در شکل فوق مشاهده می‌شود، گروه ستون‌های اول و آخر بدون عنوان تعریف شده‌اند. فیلدهای متعددی در گزارش آمده‌اند که در گروه‌هایی دسته‌بندی شده‌اند. طراح فرم گزارش تشخیص داده که اکثر گروه‌ها به صورت پیش‌فرض مخفی باشند. کاربر با استفاده از امکانات فوق می‌تواند این گروه‌ها را آشکار نماید.

   

   

   

  گروه‌بندی سطرهای گزارش

   

  در نماهای جدول و جدول با گروه ستون امکان گروه‌بندی سطرهای گزارش برحسب یک یا چند ستون وجود دارد. به این منظور ناحیه‌ی خاصی در بالای جدول تعبیه شده است و عبارتی به صورت زیر در آن نمایش داده شده است: "برای گروه‌بندی، عنوان ستون را با mouse به اینجا منتقل کنید". با انجام این کار، همان داده‌هایی که از قبل در گزارش بازنمایی شده‌اند به صورت آنی برحسب محتویات ستون مزبور گروه‌بندی می‌شوند. به ازای هر گروه یک سطر اختصاصی (که به آن سطر گروه خواهیم گفت) نمایش داده می‌شود و مقدار مشترک همان ستون در سطرهای هم‌گروه را نشان می‌دهد. با استفاده از سطر گروه می‌توانیم کل گروه را ببندیم (سطرهای عضو گروه را مخفی کنیم) یا باز کنیم.

   

  گروه‌بندی همزمان برحسب تعدادی ستون نیز میسر است. اصول گروه‌بندی البته همان است که از قبل در گزارش‌های گروه‌بندی شده اختصاصی سیستم نیز داشتیم – یعنی به ازای هر سطح گروه‌بندی سطرهای مجزای گروه خواهیم داشت که به صورت متوالی در داخل هم قرار می‌گیرند و البته هر یک را به صورت جداگانه می‌توانیم ببندیم یا باز کنیم. به شکل زیر توجه کنید:

   

   

  در این شکل گزارش را برحسب دو ستون "مشخصات سند – نرم‌افزار" و "برچسب‌ها – نوع منابع" گروه‌بندی کرده‌ایم. گزارش در این شکل، بیشتر، سطرهای گروه را نشان می‌دهد (اکثر گروه‌ها "بسته" هستند). مشاهده می‌شود که به ازای هر یک از نرم‌افزارها یک سطر گروه داریم که نام نرم‌افزار مربوط در آنها بازنمایی شده است. گروه مربوط به نرم‌افزار حسابداری "باز شده" است که در آن 4 سطر گروه برای نوع منابع بازنمایی شده است. گروه اول حاوی رخدادهایی است که فاقد برچسب مزبور هستند (نوع منابع خالی در این سطر گروه بازنمایی شده است). گروه دوم مربوط به منابع عمومی است که آنرا باز کرده‌ایم. توجه کنید که سطرهای گروه و سطرهای داده (محتویات پایین‌ترین سطح از گروه‌ها) با فرورفتگی نمایش داده شده‌اند. همچنین به فلش‌های کوچکی که در ابتدای سطرهای گروه بازنمایی شده‌اند توجه کنید – این فلش‌ها باز یا بسته بودن گروه‌ها را نشان می‌دهند. یک روش دیگر برای گروه‌بندی برحسب بیش از یک ستون این است که محتوای دو ستون را در یک گروه تلفیق کنیم. به شکل زیر توجه کنید: