چنانچه در هریک از مراحل نصب یا کاربری نرم‌افزارها به مشکلی برخورد کرده‌اید یا هر سوال، اشکال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید پاسخ خود را ابتدا در مطالب موجود جستجو و در صورت لزوم به عنوان یک مبحث جدید مطرح کنید، تا کارشناسان پشتیبانی به آن پاسخ دهند.

به منظور ثبت سوال جدید و یا پاسخ به موضوعات موجود، ابتدا می بایست از طریق صفحه مربوطه به سامانه وارد شوید. چنانچه نام کاربری دریافت نکرده اید، به صورت رایگان و از طریق صفحه مربوطه، ابتدا در سامانه ثبت نام نمایید.

قبليقبلي Go to previous topic
بعديبعدي Go to next topic
آخرين ارسال 05 شهریور 1397 03:42 ب.ظ توسط H.Rahmani
تغییر تفصیلی از روی حساب در تمام سطرها (تبدیل حساب به تفصیلی)
�5 پاسخ
مرتب:
شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
مولف پيغام ها
H.Rahmani
کاربر
کاربر

--
05 شهریور 1397 03:18 ب.ظ


  با سلام

  در این پست می خواهیم امکان "تغییر تفصیلی از روی حساب در تمام سطرها" را بررسی نمائیم:


  گاها ممکن است بخواهیم بعضی از حسابهای عملیاتی را که در درخت حسابها تعریف کرده ایم با استفاده از امکان "کپی حسابهای عملیاتی به زیر گروه تفصیل انتخاب شده" در درخت تفصیلی ها کپی کنیم. پس از انجام این کار نیاز است که کد اسناد مربوط به حسابهای عملیاتی را که به درخت تفصیلی ها انتقال داده ایم تغییر دهیم.


  نکته1: قبل از انجام اینکار حتما نسخه پشتیبان تهیه شود به این علت که انجام این عملیات قابل بازگشت نمی باشد.

  نکته 2: این اصلاحات فقط برای اسناد پیش نویس و عملیاتی نرم افزارهای حسابداری و خزانه امکان پذیر می باشد و اسناد تایید شده و نهایی شده و یا اسناد سایر نرم افزارها از این طریق قابل اصلاح نمی باشند.

  به طور مثال فرض کنید میخواهیم حسابهای عملیاتی زیر گروه  */0111/10/05  را به عنوان تفصیلی های عملیاتی زیر گروه تفصیلی  */06  تعریف کنیم و تفصیلی ها مزبور را در اسناد، برای الگوی کد حساب مزبور در تفصیلی 1 درج کنیم.

  انجام این روند به ترتیب مراحل ذیل میباشد:

  1- کپی حسابهای عملیاتی */0111/10/05  به درخت تفصیلی ها زیر گروه  */06، حتما باید توجه شود که تعداد ارقام حسابها و تفصیلی ها باید یکی باشد.

  2- از منوی سند گزینه اصلاح یکباره اسناد را انتخاب میکنیم و نوع عملیات را روی "تغییر تفصیلی از روی حساب در تمام سطرها (تبدیل حساب به تفصیلی) قرار میدهیم.

  3- تعریف یک حساب جدید تعریف کرده و به تفصیلی های مزبور ارتباط میدهیم.

  4- اصلاح یکباره اسناد، "تغییر حساب تمام سطرها به یک حساب ثابت"

  5- حذف حساب قبلی

  6- تبدیل کد حساب جدید به کد حساب قدیم

   

  همانطور که در شکل زیر می بینید یک سند حسابداری تنظیم شده است:


   

  هدف این است که حسابهای عملیاتی زیر گروه حساب */0111/10/05 را به درخت تفصیلی ها انتقال دهیم:

   

  پيوست ها
  H.Rahmani
  کاربر
  کاربر

  --
  05 شهریور 1397 03:23 ب.ظ

  برای این منظور در درخت تفصیلی ها روی مثلا حساب جاری های بانکی که قرار است از درخت حسابها، حسابهای عملیاتی را به زیر گروه آن کپی نمایید، راست کلیک نموده و گزینه "کپی حسابهای عملیاتی به زیر گروه تفصیلی انتخاب شده " را انتخاب کنید. با این کار حسابهای عملیاتی، به زیر گروه درخت تفصیلی کپی میشوند همانند شکل زیر:


   

  حال باید اقدام به اصلاح اسناد نمایید و تفصیلی 1 سندهای حسابداری را پر نمایید. برای این منظور مطابق شکل زیر در " اصلاح یکباره اسناد" باید الگوی کد حساب را تکمیل کرده، نوع عملیات "تغییر تفصیلی از روی حساب در تمام سطرها (تبدیل حساب به تفصیلی)" را انتخاب نموده و پیشوند کد حساب و کد تفصیلی را نیز وارد کنید.
  بعد از پر کردن اطلاعات بر روی اجرای عملیات کلیک کنید، همانند شکل زیر سیستم اخطاری مبنی بر تهیه پشتیبان از پایگاه اطلاعاتی به ما میدهد، اگر قبلا  فایل پشتیبان را تهیه کرده اید بر روی گزینه "خیر" کلیک کرده در غیر اینصورت بر روی "بله" کلیک کرده و عملیات را متوقف کنید و بعد از تهیه فایل پشتیبان اقدام به اصلاح یکباره اسناد نمایید.  پيوست ها
  H.Rahmani
  کاربر
  کاربر

  --
  05 شهریور 1397 03:27 ب.ظ

  فرض بر این است که ما قبلا فایل پشتیبان را تهیه کرده ایم، پس بنابراین روی گزینه "خیر" کلیک کرده، اگر همه چیز همانطوری باشد که گفته شد سیستم پیغامی مبنی بر تعداد سطرهایی که اصلاح میشود به ما میدهد و در صورت تایید ادامه عملیات انجام میشود:


  پ

   

  در این قسمت تعداد سطرهایی که برای اصلاح انتخاب شده است بسیار حائز اهمیت می باشد لذا بهتر است از قبل با توجه به گزارشات برنامه آگاه باشید که چند سطر قرار است اصلاح شود و در این قسمت تعداد سطرهای مد نظر شما با تعداد سطرهای اعلام شده از طرف برنامه مطابقت داشته باشد.
  در ادامه پیغام فوق را تصویب کرده و روی گزینه خروج کلیک کنید.


  پيوست ها
  H.Rahmani
  کاربر
  کاربر

  --
  05 شهریور 1397 03:33 ب.ظ

  بعد از انجام این کار کد تفصیلی 1 سندهای مورد نظر پر خواهند شد، همانند شکل زیر که به وسیله کادر قرمز نمایش داده شده است:


   

  بعد از تکمیل تفصیلی 1 ، باید یک حساب عملیاتی جدید(فاقد زیر گروه) ایجاد نمایید. همانند شکل زیر:
  سپس باید تمام سندهایی را که کد حساب آنها مطابق کد حساب قدیمی میباشد، به کد حساب جدیدی که تعریف نموده اید تغییر دهید. برای این منظور مطابق شکل زیر عمل نموده و نوع عملیات "تغییر حساب تمام سطرها به یک حساب ثابت" را انتخاب کنید:

   

  پيوست ها
  H.Rahmani
  کاربر
  کاربر

  --
  05 شهریور 1397 03:38 ب.ظ

  سپس کلیه موارد را مطابق با آنچه قبلا گفته شد انجام میدهیم.

  با این کار ، سندهای حسابداری اصلاح شده و کد جدید جایگزین کدهای قدیمی میگردد، به شکل زیر دقت کنید:


   

  حال باید تمام حسابهای کد قدیمی را حذف نمایید.لازم به ذکر است که این حسابها به هیچ سند دیگری مرتبط نمیباشند، به همین دلیل میتوان آنها را حذف نمود.
  علاوه بر حذف حسابهای عملیاتی، باید حساب سرگروه را نیز حذف نمود.


  پيوست ها
  H.Rahmani
  کاربر
  کاربر

  --
  05 شهریور 1397 03:42 ب.ظ

  پس از حذف حساب سرگروه، باید کد حساب جدید را به کد حساب قدیمی که آن را حذف نموده اید، تبدیل نمایید.


   

  حال باید بین حساب جدید تعریف شده و درخت تفصیلی ها هم ارتباط برقرار نمایید، مطابق شکل زیر:


   

  موفق باشید.

  پيوست ها
  شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.


  دات نت نیوک فارسی