حسابداری هدیه نوسا نسخه 13.02

نرم افزار هدیه نوسا، بر مبنای نسخه محدود شده نرم‌افزار حسابداری مدل M پیاده شده و فایل آن در انتهای این مستند قابل دریافت است

 

پس از دریافت فایل مذکور و خارج کردن آن از حالت فشرده، ابتدا فایل Read Me را مطالعه و سپس اقدام به نصب سیستم مالی هدیه نوسا نمایید. توصیه می شود جهت دریافت اخبار مربوط به نسخه جدید سیستم مالی هدیه نوسا و همچنین استفاده از انجمن‌های پشتیبانی بمنظور طرح سوالات، در سامانه ثبت نام کنید.

 

سيستم مالی هديه نوسا يك نرم‌افزار حسابداري است كه با اهداف زير توليد و عرضه شده است:

  • انجام عمليات حسابداري در ابعاد كاربرد شخصي
  • بازنمايي محيط كاري و امكانات سيستم مالی یکپارچه نوسا برای عموم
  • آموزش نرم‌افزار

تفكر اصلي طراحان سيستم اين بوده كه كيفيت بالاي نرم‌افزار و ويژگي‌هاي آن را به نمايش بگذارند. در عين حال، توان خود را در پياده‌سازي يك نرم‌افزار مستحكم و قابل اطمينان بازنمايي كنند. پيش‌بيني مي‌شود كه اين نرم‌افزار، به دليل ماهيت همگاني و رايگان آن به صورت وسيع مورد استفاده قرار بگيرد.
توجه داريد كه در اين وضعيت، مطرح كردن اين ادعا كه اين نرم‌افزار در حوزه امكانات خود كامل و بدون نقص است به سهولت توسط كاربران قابل سنجش است.
 

پشتيباني اين نرم‌افزار فقط از سايت شركت نوسا (استفاده از تالارهاي گفتگو و در صورت نیاز ایجاد پست در این سامانه) امكان‌پذير است. در صورت تمايل به سامانه پشتيباني سيستم‌هاي مالي نوسا مراجعه نماييد.

اين نرم‌افزار مبتني است بر نرم‌افزار حسابداري نوسا XP مدل M. درخت حسابها، درخت تفصيلي‌ها، امكان درج همزمان حساب و يك تفصيلي شناور در اسناد، تقويم، دفتر تلفن و نشاني و اغلب گزارش‌هاي حسابداري M در اين نرم‌افزار وجود دارند.

برخي از امكانات حسابداري M در اين نرم‌افزار پياده‌سازي نشده‌اند: تصفيه رخدادهاي مالي و صورت مغايرت، ايجاد و فراخواني فايل‌هاي صادره، اصلاح يكباره اسناد و تعريف فرم‌هاي نمايش و چاپ گزارش‌ها. همچنين دو گزارش از منوي تحليل (تفكيك حسابهاي يك مجموعه به تفصيلي‌ها و برعكس) با توجه به اينكه بدون امكان تعريف فرم‌هاي گزارش قابل استفاده نمي‌باشند، از امكانات سيستم حذف شده‌اند. در اكثر امكانات حذف شده، محاوره مربوط به تنظيم پارامترها و جزييات عمليات، صرفا براي آشنايي كاربر نمايش داده خواهد شد.

تنها محدوديتي كه نرم‌افزار هديه نوسا XP بر روي داده‌ها اعمال مي‌كند مربوط به تعداد اسناد و رخدادهاي مالي (سطرهاي اسناد) است. حداكثر 4 سند در هر روز، 400 سند در هر سال مالي و 5000 سطر سند در هر سال مالي قابل درج مي‌باشند.


نصب سيستم
نرم‌افزار هديه نوسا به صورت يك فايل فشرده zip در اختيار كاربران قرار داده مي‌شود. براي نصب سيستم كافي است يك فولدر با نام و مسير دلخواه در رايانه خود ايجاد نماييد و محتويات فايل فشرده را در آن فولدر بازيابي كنيد. برنامه اجرايي هديه به نام AccXPClt-Gift.exe در آن فولدر ايجاد مي‌شود. در صورت تمايل مي‌توانيد Shortcut اين فايل را در Desktop قرار دهيد.


مستندات
متن مفيدي در يك فايل با فرمت PDF به نام Read me در فايل فشرده هديه (همان فايلي كه از سايت قابل دريافت است) وجود دارد كه مطالعه آن اكيدا توصيه مي‌شود. به جز اين، تمامي مستندات نرم‌افزار حسابداري نوسا XP براي كاربران نرم‌افزار هديه نيز قابل استفاده مي‌باشند. مطالعه اين مستندات براي آشنايي با تمامي امكانات سيستم توصيه مي‌شود. براي دريافت اين مستندات لطفا به اين صفحه مراجعه كنيد.


Microsoft SQL Server
همانند سيستم مالي يكپارچه نوسا XP، نرم‌افزار مالي هديه نيز مبتني بر Microsoft SQL Server كار مي‌كند. بنابراين رايانه‌اي كه قرار است اين نرم‌افزار را اجرا نمايد بايد مجهز به Microsoft SQL Server باشد. چنانچه اين سرور از قبل بر روي رايانه شما نصب نشده باشد لازم است تا Microsoft SQL Server را نيز نصب نماييد. براي اخذ توضيحات بيشتر لطفا به اين صفحه مراجعه كنيد.


كاربر Admin
براي نصب نرم‌افزار(ها) لازم است تا كاربر، اختيارات كامل در رايانه مقصد داشته باشد - به عبارت ديگر كاربر بايد عضو گروه Administrators باشد. همچنین استفاده از SQL Server معمولا فقط براي كاربران عضو گروه Administrators مجاز است – به همين دليل فقط چنين كاربراني امكان استفاده از سيستم مالي هديه نوسا را خواهند داشت. در سيستم عامل Windows، بر حسب نسخه و Updateهاي نصب شده برروي آن، ممكن است محدوديت‌هايي در زمينه اختيارات كاربر جاري (حتي كاربر عضو گروه Administrators) وجود داشته باشد. براي اخذ توضيحات بيشتر در اين زمينه لطفا به اين صفحه مراجعه كنيد.


زبان فارسي
نرم‌افزار فقط در حالتي كه زبان سيستم عامل، "فارسي" باشد قابل استفاده است. عمليات لازم براي تنظيم زبان فارسي به تفكيك نوع سيستم عامل در فايل Read me شرح داده شده است.


در پايان
ارائه يك نرم‌افزار رايگان با داده‌هاي مفصل و در ارتباط با SQL Server كه همزمان توانايي اجرا به عنوان Client سيستم اصلي (يكپارچه مالي نوسا XP) را نيز داشته باشد، از نظر حرفه‌اي بي‌سابقه است. به خصوص با توجه به اين نكته كه اين نرم‌افزار رايگان قرار است توسط كاربران عادي رايانه مورد استفاده قرار بگيرد.
از كاربران اين نرم‌افزار مي‌خواهيم كه در آينده با مراجعه به سايت شركت نوسا (www.nosa.com) از ارائه نسخه‌هاي بعدي نرم‌افزار مطلع شوند و در صورت تمايل آنرا دريافت كنند. نرم‌افزار هديه قابل كپي براي سايرين نيز مي‌باشد. براي كپي كافي است نسخه فشرده شده فايل اجرايي را در اختيار سايرين قرار دهيد. نسخه‌هاي آتي نرم‌افزار به صورت مشابه با همين فايل فشرده در سايت شركت قرار داده خواهد شد.