چنانچه در هریک از مراحل نصب یا کاربری نرم‌افزارها به مشکلی برخورد کرده‌اید یا هر سوال، اشکال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید پاسخ خود را ابتدا در مطالب موجود جستجو و در صورت لزوم به عنوان یک مبحث جدید مطرح کنید، تا کارشناسان پشتیبانی به آن پاسخ دهند.

به منظور ثبت سوال جدید و یا پاسخ به موضوعات موجود، ابتدا می بایست از طریق صفحه مربوطه به سامانه وارد شوید. چنانچه نام کاربری دریافت نکرده اید، به صورت رایگان و از طریق صفحه مربوطه، ابتدا در سامانه ثبت نام نمایید.

قبليقبلي Go to previous topic
بعديبعدي Go to next topic
آخرين ارسال 04 تیر 1395 11:56 ب.ظ توسط اعتمادی
طرح سنا و سناما، شباهت‌ها و تفاوت‌ها
�1 پاسخ
مرتب:
شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
مولف پيغام ها
accplus.blog.ir
کاربر پیشرفته
کاربر پیشرفته

--
20 خرداد 1394 02:35 ب.ظ
  در این پست قصد داریم دو طرح یا سیستم متمرکز صدور اطلاعات برای ارائه به دو ارگان مختلف دولتی را بررسی نماییم.

  سنا : سامانه نظارت اکتریکی که مربوط به دیوان محاسبات کشور می‌باشد دیوان محاسبات به عنوان بازوی نظارتی دستگاه مقننه ( مجلس) موظف است بر نحوه صحیح استفاده از بیت المال دستگاه‌های اجرایی نظارت نماید.

  سناما : سامانه نظارت آنی معاونت نظارت مالی و خزانه داری کشور که مربوط به وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان بازوی اجرایی دستگاه مجریه (دولت) جهت تجمیع و یکپارچگی صورت‌های مالی (وزارتخانه، موسسه دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و دانشگاهها) جهت درج در صورت عملکرد بودجه کل کشور، می‌باشد.

  قانون مرتبط با موارد مذکور:
  ماده 95 قانون محاسبات عمومی شامل دو بخش می‌باشد، در بخش نخست چنین بیانشده: دستگاه‌های مالی مکلف هستند صورت‌های مالی خود را در راستای اجرای ماده 39 قانون دیوان محاسبات به دیوان ارسال کنند. بر اين اساس دستگاههای دولتی باید اطلاعات مالی خود را برای حساب ماهانه تا پایان ماه بعد و برای حساب نهایی تا مردادماه سال بعد به ترتیبی که دیوان به آنها اعلام مي‌كند ارسال كنند( طرح سنا). ازسوي دیگر بخش دوم ماده 95 ذكر كرده که دستگاه‌های اجرایی به ترتیبی که وزارت اقتصاد اعلام می‌کند بايد صورت‌هاي مالي خود را جهت درج در صورتحساب عملکرد بودجه کل کشور به وزات اقتصاد ارسال کنند(طرح سناما)

  ﻃﺒﻖ ﺍﺻﻞ ۵۵ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﻲ، ﺩﻳﻮﺍﻥ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﺑﻪ ﻛﻠﻴﻪ ﺣﺴﺎﺏﻫﺎﻱ ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪﻫﺎ، ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ، ﺷﺮﻛﺖﻫﺎﻱ ﺩﻭﻟﺘﻲ ﻭ ﺳﺎﻳﺮ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻧﺤﻮﻱ‌ ﺍﺯ ﺑﻮﺩﺟﻪ ﻛﻞ ﻛﺸﻮﺭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ، ﺭﺳﻴﺪﮔﻲ ﻳﺎ ﺣﺴﺎﺑﺮﺳﻲ ﻣﻲ‌كند. بر اين اساس ﺩﻳﻮﺍﻥ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﻛﺸﻮﺭ ﻃﺮﺡ ﻣﻠﻲ ﭘﻴﺎﺩﻩﺳﺎﺯﻱ ﻭ ﺍﺟﺮﺍﻱ ﭘﺮﻭﮊﻩ ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺍﻟﻜﺘﺮﻭﻧﻴﻜﻲ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﻛﺎﺭ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ و ﺳﻨﺎ ﺑﺎ ﻫﺪﻑ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻧﻈﺎﻡ ﻧﻈﺎﺭﺗﻲ ﻫﻤﺎﻫﻨﮓ ﻭ ﻳﻜﭙﺎﺭﭼﻪ ﺩﺭ ﺩﻳﻮﺍﻥ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﻛﺸﻮﺭ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

  دیوان محاسبات برای تهیه گزارش تفریغ بودجه(1)، صورت‌حساب‌هاي مالي دستگاه های اجرایی اخذ شده را با گزارش صورتحساب عملکرد بودجه سالانه کل کشور که در راستای اجرای ماده 103 قانون محاسبات تهیه و تنظیم می گردد تطبیق می دهد. آنچه كه مربوط به تجميع اطلاعات مالي دستگاه‌ها است و تا پايان آذرماه بايد صورت بگيرد بر عهده  سناما خواهد بود. اما پس از آذرماه ديوان محاسبات گزارش تفریغ بودجه را بر اساس فرآیند مذکور تهیه و به مراجع ذیربط ارایه می نماید ضمناً اجرای تبصره (1) ماده (95) قانون محاسبات عمومی کشور توسط دیوان محاسبات در این خصوص حائز اهمیت است. ( طرح سنا)

  زمان اجرا:

  راه‌اندازي سامانه سناما از سه سال پيش در دستور كار وزارتخانه قرار گرفت و امسال به مرحله بهره‌برداري رسيد.در اين سامانه ابتدا صورتحساب عملكرد كليه دستگاه‌هاي اجرايي كشور به صورت الكترونيكي جمع آوري و پس از دريافت اطلاعات از ادارات حوزه معاونت نظارت مالي و خزانه داري كل كشور و سازمان امور اقتصادي و دارايي استان‌ها حسابرسي هوشمند انجام مي‌شود و سپس صورتحساب عملكرد بودجه سالانه كل كشور بر اساس ماده 103 قانون محاسبات عمومي كشور تهيه و تنظيم مي‌شود. فاز پايلوت اين سامانه در وزارت اقتصاد و واحدهاي تابعه آن، وزارت بهداشت و درمان، وزارت آموزش و پرورش، همچنين در برخي استان‌ها مانند استان اصفهان انجام شده است.

  دستگاه‌هاي اجرايي در مرکز و 31 استان كشور كه شامل 425 شركت دولتي و تعداد 3134 دستگاههای اجرایی (وزارتخانه، موسسه دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و دانشگاهها) مي‌شود و در نقاط بودجه اي متفاوتي قرار دارند بايد حساب خود را به اداره کل هماهنگی و تلفیق حسابداری ارسال كنند تا پس از تجميع اطلاعات در این اداره کل براي تهیه گزارش تفريغ بودجه به ديوان محاسبات كل كشور  (سنا) و رياست جمهوري (سناما) ارسال شود. این کار همیشه زمانبر بوده است ( به دلیل ثبت دستی)  حال قرار است الکترونیکی  و هوشمندانه گردد.


  نحوه ارائه:

  طرح سناما : پس از ورود به سامانه مربوطه  به قسمت گزارش‌ها رفته و گزارشات مربوطه را ارائه می‌دهیم.  آدرس سامانه :http://tamarkoz.mefa.ir

  گزارشات مذکور به یکی از طرق زیر قابل ارائه می‌باشد: میله ای،  نموداری،  دایره ای،  عددی، درصد عملکردی، تراز مالی دولت صورت حساب عملکرد کل کشور و بصورت فایل xml می‌باشد.

  همه صورت های مالی ماهانه و نهایی پس از ارسال از جانب دستگاه های اجرایی به اداره کل هماهنگی و تلفیق حساب ها و روش های حسابداری وارد شده ، اطلاعات نامه صورتهاي مالي که ضمیمه آنها می باشند ثبت و به عبارتی اعلام وصول می گردند بلافاصله پس از این فرایند ، نامه اعلام وصول دستگاه مربوطه در سامانه توليد شده و قرار مي گيرد و قابل دریافت می باشد. و در نهایت با ارسال به مرحله بعد ، صورت مالی  به رئیس اداره مربوطه ارجاع می گردد.
  در سامانه مذکور  عمل حسابرسی بصورت هوشمندانه انجام می‌گیرد.

  حسابرسی هوشمند سامانه بدین صورت می باشد که پس از ورود اطلاعات ، سامانه بر اساس دستورالعملهاي ثبت شده ، اطلاعات را بررسی کرده و در صورت مغایرت ، آن را به اپراتور سیستم اعلام می نماید تا از ارسال صورت مالی غیرصحیح جلوگیری به عمل آید. در روش سنتی این بررسی پس از ارسال صورتحساب از جانب دستگاه اجرایی در وزارت امور اقتصادي و دارايي صورت می گرفت که احتمال خطا ، صرف زمان طولانی و ثبت اشتباهات در صورتحساب عملکرد بودجه كل كشور وجود داشت.

  طرح سنا: در رابطه با طرح سنا برای راحتی کار دستگاه‌های اجرایی، پروتکلی تشکیل شده که در قالب یک ساختار مشخص اطلاعات مورد نیاز واحد حسابرسی در آن تجمیع و طبقه بندی شده است و سیستم‌های نرم افزاری باید تحت قالب یکسان و مطابق با پروتکل مذکور، اقدام به ارائه گزارش‌های مالی خود که  متاثر از سه ساختار زیر است، نمایند.

  (AcH) - حسابداري هزینه‌اي
  (AcT) - حسابداري تملک داراییه‌اي سرمایه‌اي
  (AcS) - حسابداري شرکت‌ها

  پروتکل مربوط به این سه سیستم به صورت واحد ارایه شده است. که برای دریافت پروتکل مذکور و آخرین ویرایش آن می‌توانید به آدرس www.dmk.ir مراجعه نمایید.

  امکان دریافت اطلاعات به فرمت‌هاي مختلف از قبیل Excel ،Text ،XML   وجود دارد.  ولیکن حتی المقدور فایلها به صورت Excel  باید ایجاد گردد.

  این پروتکل شامل جداولی است که بصورت دستی یا سیستماتیک باید پر شود، که هر کدام از جداول اطلاعات استاندادردی جهت بررسی و حسابرسی در اختیار مراجع ذی ربط خواهد گذاشت، هر سازمان بنا بر فعالیت خود بخشی از اطلاعت جدول را پر مینماید و  نیاز نیست که تمام جداول کامل شود . حتی ورود اطلاعات میتواند هم بصورت دستی هم سیستماتیک انجام گیرد.

  در ادامه نحوه استخراج  و چگونگی تنظیمات مرتبط با طرح مذکور را در سیستم مالی یکپارچه نوسا با هم بررسی خواهیم کرد.   
  ......................................
  پ .ن :1: تفریغ در لغت به معنای فارغ ساختن است و در اصلاح کاربردی و در رابطه با بودجه به معنای : بررسی سرنوشت هر ریال در آمد کشور در مجرایی که برای خرج آن پیش بینی شده می‌باشد. است.

  اعتمادی
  کاربر پیشرفته
  کاربر پیشرفته

  --
  04 تیر 1395 11:56 ب.ظ

   

  سلام

   

  با توجه به تغییر رویکرد حسابداری دولتی و بخش عمومی از نقدی به تعهدی تغییراتی نیز در پروتکل ایجاد خروجی طرح سنا ایحاد شده است که از اول تیرماه 1395 لازم الاجرا می باشد و برای دریافت پروتکل جدید می توانید از مسیر زیر اقدام فرمائید .

  http://www.dmk.ir/dorsapax/userfile..._ver-1.pdf

  شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.


  دات نت نیوک فارسی