ثبت نام كاربر   ورود به سايت
حسابداری موجودی مواد و کالا ( "میانگین موزون" "میانگین متحرک "
آخرين ارسال 19 ارديبهشت 1390 04:44 ب.ظ توسط kayalha. 0 پاسخ.
برای چاپ
مرتب:
قبليقبلي بعديبعدي
شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
مولف پيغام ها
kayalhaكاربر
کاربر ساده
کاربر ساده
ارسال پيام خصوصی
Posts:223

--
19 ارديبهشت 1390 04:44 ب.ظ  

حسابداری موجودی مواد و کالا

در روش میانگین موزون در سیستم ادواری بهای تمام شده کالاهای آماده به فروش یا آماده مصرف ( موجودی اول دوره و خرید خالص یا تولید طی دوره ) بر تعداد کالاها تقسیم می شود و از این راه بهای تمام شده یک واحد بر مبنای میانگین موزون محاسبه می شود. بهای تمام شده کالاهای فروخته شده و یا مصرف شده و همچنین بهای تمام شده موجودی های پایان دوره با استفاده از نرخ میانگین محاسبه می شود.
چنانچه روش میانگین موزون در سیستم دائمی به کار گرفته شود ، بهای تمام شده میانگین در صورت لزوم بعد از هر خرید باید محاسبه شود. این روش را روش میانگین موزون متحرک یا میانگین متحرک می گویند.

واما روش قیمت میانگینaverage cost:  شامل "میانگین موزون  که در سیستم ثبت ادواری" کاربرد دارد و "میانگین متحرک است که در سیستم ثبت دائمی" کاربرد دارد.

در روش میانگین موزون (روش ادواری)

بهای تمام شده کالای آماده برای فروش بر تعداد کالای آماده برای فروش تقسیم و میانگین قیمت تمام شده بدست می آید سپس بهای موجودی کالای پایان دوره را با ضرب تعداد کالای پایان دوره در میانگین قیمت بدست می آوریم و بعد بهای تمام شده کل کالای فروش رفته را با ضرب تعداد فروش رفته در میانگین قیمت بدست آمده بدست می آوریم از هم کم کنیم بهای تمام شده کالای فروش رفته است .یا میتوان مستقیما" تعداد کالای فروش رفته را در میانگین قیمت ضرب و بهای تمام شده کالای فروش رفته را بدست آوریم.

روش میانگین متحرک (روش دائمی)

در سیستم ثبت دائمی کاربرد داردکه لازم است در هر خرید بهای کالای  خرید شده را حساب می کنیم فروش بعدی را با قیمت خرید قبلی حساب می کنیم در صورت خرید مجدد میانگین بهای تمام شده را با موجودی جدید حساب می کنیم در تعداد فروش بعدی  ضرب میکنیم
وهمین طور با هر خرید و فروش جدید میانگین قیمت برعکس میانگین موزون تغییر می کند و متحرک است .

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.

Active Forums 4.1
NOT LICENSED FOR PRODUCTION USE
www.activemodules.com
کليه حقوق اين سايت برای شرکت نرم‏ افزار و سخت‏ افزار ايران (نوسا) محفوظ مي باشد. ۱۳۸۹